Strona główna • Polskie Skoki Narciarskie

FC w Zakopanem: Zwycięstwo Haagena, czterech Polaków z punktami

David Haagen wygrał niedzielny konkurs rangi FIS Cup w Zakopanem. Do rundy finałowej na Wielkiej Krokwi (HS140) awansowało czterech Polaków, a najwyżej z nich uplasował się Adam Niżnik (12. miejsce).

Dla niespełna 17-letniego Austriaka, mającego na swoim koncie sukcesy w Pucharze Alp, punkty Pucharu Kontynentalnego czy pierwsze starcie z kwalifikacjami Turniejem Czterech Skoczni, jest to pierwszy triumf na szczeblu trzecioligowym. Haagen w obu rundach oddawał najdłuższe skoki, a jego wyniki to 137 oraz 136,5 metra. W niedzielne przedpołudnie na podium towarzyszyli mu Słoweńcy znani z występów w elicie. Drugie miejsce przypadło Jace Hvali (135 i 135 metry), a trzecie Cene Prevcowi (135 oraz 129,5 metra).

Na czwartej i piątej pozycji wylądowali rodacy Haagena - Claudio Moerth (133,5 oraz 130,5 metra) i Stefan Huber (129,5 oraz 133 metry), natomiast miejsca 6-7 zajęli Czesi - Vojtech Stursa (133,5 oraz 129,5 metra) i Dusan Dolezel (134,5 oraz 128,5 metra).

Delikatnego progresu dokonała pogrążona w marazmie ekipa z Polski. Punkty zdobyło czterech naszych rodaków, a najwyżej sklasyfikowany został Adam Niżnik (130 oraz 128,5 metra). Trenujący poza kadrami przedstawiciel TS Wisły Zakopane osiągnął tym samym najlepszy wynik w dotychczasowej karierze na arenie międzynarodowej. Szesnasty finiszował Kacper Juroszek (124,5 oraz 129 metrów), a osiemnasty Damian Skupień (120 oraz 130,5 metra). Dopiero 22. lokatę wywalczył Tomasz Pilch (124 i 126 metrów). Pozostałych szesnastu Biało-Czerwonych odpadło już na półmetku.

Liderem klasyfikacji generalnej cyklu FIS Cup pozostaje Luca Egloff ze Szwajcarii (396 punktów). Na miejscach 2-3 plasują się Niemcy - Fabian Seidl (336 punktów) i Justin Nietzel (330 punktów).

Następnym przystankiem trzecioligowego kalendarza jest Planica. Zawody w Słowenii odbędą się w dniach 19-20 stycznia.