Strona główna • Puchar Świata

Raw Air w Vikersund: D. Prevc wygrywa konkurs, R. Kobayashi turniej! Jakub Wolny czwarty!

Domen Prevc został zwycięzcą finałowego konkursu Raw Air na mamuciej skoczni w Vikersund (HS240)! Reprezentant Słowenii dzięki skokom na odległość 241 m i 232,5 m pokonał o 0,1 punktu Ryoyu Kobayashiego, który odniósł triumf w całej imprezie. Trzeci był Stefan Kraft, a czwarty Jakub Wolny. W finale wystąpiło czterech Polaków.

Po pierwszej serii pewnie prowadził Domen Prevc. Reprezentant Słowenii poszybował na 241 metr i o 10,9 pkt. wyprzedzał Ryoyu Kobayashiego (237 m). Trzeci był Jakub Wolny, który lotem na 230 metr ustanowił nowy rekord życiowy. Polak miał 0,2 punktu przewagi nad Stefanem Kraftem (236,5 m). Piąty był Robert Johansson (237 m), a szósty Markus Eisenbichler (223 m) ex aequo z Johannem Andre Forfangiem (229,5 m).

Czołową dziesiątkę serii uzupełnili Simon Ammann (224 m), Anze Semenic (212 m) oraz Andreas Wellinger (216,5 m). Drugą dziesiątkę otwierali zaś Dawid Kubacki (214,5 m) i Piotr Żyła (212 m).

Polacy w komplecie awansowali do serii finałowej. Kamil Stoch po próbie na odległość 207,5 metra uplasował się na szesnastej pozycji.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 17. belki.

W finale Domen Prevc zdołał odeprzeć atak Ryoyu Kobayashiego (239 m). Słoweniec uzyskał 232,5 metra i pokonał triumfatora Raw Air różnicą 0,1 punktu, tym samym odnosząc piąte pucharowe zwycięstwo w karierze. Na najniższym stopniu podium stanął Stefan Kraft (229,5 m), który stracił kluczowe w kwestii Raw Air 11,4 pkt. do Kobayashiego.

Najlepszy wynik w karierze uzyskał Jakub Wolny. Reprezentant Polski w finale poszybował na odległość 225,5 metra i zakończył konkurs na czwartej pozycji, przed Markusem Eisenbichlerem (230 m) i Robertem Johanssonem (224 m).

Kolejne miejsca zajęli Johann Andre Forfang (217,5 m) i Simon Ammann (215,5 m). Dziewiąte miejsce zajął Piotr Żyła (232 m), zaś dziesiąte - Dawid Kubacki (225 m).

Kamil Stoch w finale oddał swój najlepszy lot całego weekendu. 225,5 metra pozwoliły mu na awans na dwunastą lokatę.

Serię finałową przeprowadzono z 18. belki. Czołowa dziesiątka I rundy oddawała próby z 17. platformy.

Triumfatorem turnieju Raw Air 2019 został Ryoyu Kobayashi (2461,5 pkt.). Japończyk pokonał o 2,9 punktu Stefana Krafta (2458,6 pkt.). Trzecie miejsce w norweskiej imprezie zajął Robert Johansson (2351,6 pkt.). W czołowej dziesiątce sklasyfikowanych zostało trzech reprezentantów Polski. Siódmy był Dawid Kubacki (2196,0 pkt.), ósmy Jakub Wolny (2187,1 pkt.), a dziewiąty Kamil Stoch (2147,6 pkt.).

Ryoyu Kobayashi objął prowadzenie w klasyfikacji Pucharu Świata w lotach narciarskich. Japończyk z dorobkiem 227 punktów wyprzedza jednak o zaledwie 16 "oczek" Markusa Eisenbichlera (211 pkt.) oraz o 20 pkt. Kamila Stocha (207 pkt.). Piąty jest Piotr Żyła (179 pkt.), szósty Dawid Kubacki (175 pkt.), a jedenasty Jakub Wolny (111 pkt.).

Konkurs w Vikersund rozstrzygnął obsadę podium klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W Planicy dekorowani będą bowiem, pewny Kryształowej Kuli, Ryoyu Kobayashi (1905 pkt.), a także Stefan Kraft (1317 pkt.) i Kamil Stoch (1251 pkt.). Polak może jeszcze zakończyć sezon na drugim miejscu, ale w Planicy musiałby odrobić 66 pkt. straty do Austriaka. Czwarte miejsce zajmuje Piotr Żyła (1021 pkt.), a szóste - Dawid Kubacki (912 pkt.).

W Pucharze Narodów Polacy (5416 pkt.) powiększyli przewagę nad Niemcami (5028 pkt.) do 388 punktów. Trzecie miejsce zajmują Japończycy (4293 pkt.).

W przyszłym tygodniu w Planicy (HS240) rozegrane zostaną finałowe zawody 40. edycji Pucharu Świata w skokach narciarskich. Na czwartek zaplanowano kwalifikacje, rozpoczynające walkę w turnieju Planica 7. W piątek odbędzie się konkurs indywidualny, w sobotę rywalizacja drużynowa, zaś w niedzielę wielki finał z udziałem czołowej trzydziestki klasyfikacji generalnej PŚ.