LPK w Szczuczyńsku: Premierowy triumf K. Sato

Keiichi Sato odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach rangi Letniego Pucharu Kontynentalnego. 21-latek wygrał niedzielny konkurs w Szczuczyńsku za sprawą lotów na odległość 136,5 oraz 137,5 metra. Czołową trójkę uzupełnili Naoki Nakamura i Heung Chul Choi.

Reprezentant klubu Megmilk Snow Brand Ski Team w dniu zamykającym czterodniową rywalizację w północnym Kazachstanie pokonał Naokiego Nakamurę (131,5 oraz 133,5 metra) różnicą 7,6 pkt. Najdłuższym lotem dnia popisał się Heung Chul Choi. 37-latek z Korei Południowej w rundzie finałowej uzyskał 139,5 metra, co przy wyniku 126,5 metra z pierwszej serii dało mu czwarte podium drugoligowych zmagań w karierze. Po pierwsze sięgnął ponad siedemnaście lat temu przy okazji zawodów w niemieckim Schonach, z kolei ostatnie miało miejsce w 2005 roku.

Smakiem podium musiał obejść się Luca Roth. Wicemistrz świata juniorów w niedzielę lądował na 132. i 130. metrze. Na piątej pozycji uplasował się zwycięzca serii próbnej - Shohei Tochimoto (135 i 134,5 metra), a szósty był Sander Vossan Eriksen z Norwegii (130 i 129,5 metra). Dla 18-latka z Norwegii był to dopiero czwarty występ na tym szczeblu zawodów FIS.

Tym razem słabiej spisali się reprezentanci gospodarzy. Siergiej Tkaczenko, który w sobotę stał na podium, został sklasyfikowany na 15. lokacie, a Sabirżan Muminow (w sobotę 14. przyp. red.) otworzył trzecią dziesiątkę.

Warto podkreślić punkty zdobyte przez 17-letniego Daniela Andreia Cacinę. Rumun - plasując się na 25. miejscu - uzyskał dwuletnie prawo startu w konkursach z cyklu Pucharu Świata i Letniego Grand Prix. W ten weekend podobny przywilej wywalczyli trzej Ukraińcy. Do tej pory przedstawiciele obu nacji nie mogli pokazywać się w elicie, po wygaśnięciu punktów zdobytych w przeszłości.

Keiichi Sato - niespokrewniony z Yukiyą - wysunął się na prowadzenie w klasyfikacji generalnej LPK. Japończyk ma na swoim koncie 230 punktów, a więc o pięć więcej niż jego rodak - Naoki Nakamura. Czołową trójkę zamyka dominator inauguracyjnego weekendu sezonu w Kranju - Jewgienij Klimow (200 punktów). Najlepszym z Polaków jest Maciej Kot (9. miejsce; 95 punktów).

Następnym przystankiem omawianego cyklu będzie Wisła. Zawody na obiekcie im. Adama Małysza zaplanowano na 10 i 11 sierpnia.