Strona główna • Letnie Grand Prix

LGP w Hinterzarten: Niemcy triumfują w mikście, Polska ostatnia

Reprezentacja Niemiec wygrała sobotni konkurs drużyn mieszanych w Hinterzarten (HS108), zaliczany do Letniego Grand Prix. Drużyna gospodarzy pokonała zespoły Japonii i Słowenii. Polacy zakończyli zmagania już po pierwszej serii, zajmując ostatnią, dziesiątą pozycję.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdowała się reprezentacja Niemiec. Po skokach Juliane Seyfarth (102,5 m), Karla Geigera (103 m) i Agnes Reisch (95 m), gospodarze plasowali się na drugiej pozycji, tuż za Słoweńcami. Na czoło tabeli wyprowadził ich Richard Freitag z wynikiem 104,5 metra.

Słoweńcy prowadzili przez większość serii, dzięki próbom Niki Kriznar (104 m), Petera Prevca (104 m) i Ursy Bogataj (95,5 m). Skok Zigi Jelara na 100 metr zepchnął ich jednak na drugie miejsce ze stratą 2,1 punktu do Niemców.

Na trzeciej pozycji plasowali się główni faworyci konkursu - Japończycy. Nozomi Maruyama (101 m), Junshiro Kobayashi (102,5 m), Sara Takanashi (95 m) i Keiichi Sato (105 m) tracili 12,3 punktu do liderów.

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowane były ekipy Austrii, Norwegii, Rosji, Czech oraz Włoch.

Już na pierwszej serii udział w zawodach zakończyli Francuzi oraz Polacy. Biało-Czerwoni w składzie Joanna Szwab (67,5 m), Stefan Hula (98,5 m), Kinga Rajda (79 m) i Andrzej Stękała (96 m) od początku do końca rundy zajmowali ostatnia, dziesiątą pozycję.

Pierwszą rundę rozegrano z 17. (panie) oraz 11. (panowie) belki startowej.

W finale Niemcy kontrolowali sytuację od początku do końca. Po skokach Juliane Seyfarth (97 m), Karla Geigera (107 m) oraz Agnes Reisch (95,5 m) gospodarze mieli co prawda tylko 2,7 punktu przewagi nad drugą Słowenią, ale triumf zapewnił im lot Richarda Freitaga na odległość 104,5 metra.

Na drugim miejscu rywalizację ostatecznie zakończyli Japończycy. Nozomi Maruayma (94 m), Junshiro Kobayashi (103 m), Sara Takanashi (105,5 m) oraz Keiichi Sato (102 m) przegrali z Niemcami różnicą 15,5 punktu.

Przez większość finałowej rundy fotel wicelidera zajmowali Słoweńcy. Wszystko to za sprawą prób Niki Kriznar (101 m), Petera Prevca (106,5 m) oraz Ursy Bogataj (98,5 m). Słaby skok Zigi Jelara (96 m) nie pozwolił im jednak na zaatakowanie Niemców, a wręcz doprowadził do spadku na trzecią lokatę, o 4,6 pkt. za Japonią.

Tuż za podium uplasowali się Austriacy. Piąte miejsce zajęli Norwegowie, szóste Rosjanie, siódme Czesi, natomiast ósme - Włosi.

Serię finałową przeprowadzono z 18. (gr. 1), 12 (gr. 2), 17. (gr. 3) i 11. (gr. 4) platformy startowej.

W nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej konkursu, najlepszy okazał się Karl Geiger (103 m i 107 m) przed Gregorem Schlierenzauerem (106 m i 106,5 m) oraz Peterem Prevcem (104 m i 106,5 m). Wśród pań czołowe trzy pozycje zajęły Maren Lundby (105,5 m i 106,5 m), Sara Takanashi (95 m i 105,5 m) i Nika Kriznar (104 m i 101 m).

Nowym liderem Letniego Pucharu Narodów została Słowenia (655 pkt.), która wyprzedza o 64 punkty reprezentację Polski (591 pkt.). Trzecie miejsce zajmują Niemcy (545 pkt.).

W klasyfikacji Letniego Pucharu Narodów Pań przoduje Japonia (347 pkt.) przed Niemcami (304 pkt.) i Słowenią (293 pkt.).

O 17:15 rozpocznie się seria próbna przed zaplanowanym na 18:20 konkursem indywidualnym mężczyzn, z udziałem siedmiu reprezentantów Polski.

Transmisję z zawodów przeprowadzą TVP Sport (18:10) i Eurosport 2 (18:20). Konkurs będzie można również obejrzeć za darmo na stronie sport.tvp.pl.