LGP w Hinterzarten: Triumf Geigera, Polacy poza dziesiątką

Karl Geiger został zwycięzcą konkursu indywidualnego Letniego Grand Prix na Rothaus-Schanze (HS108) w Hinterzarten. Reprezentant Niemiec oddał skoki na odległość 106 m oraz 99 m i wyprzedził o 0,4 punktu, prowadzącego na półmetku, Gregora Schlierenzauera. Na najniższym stopniu podium stanął kolejny zawodnik gospodarzy, Richard Freitag. W finale wystąpiło pięciu Polaków. Najwyższe miejsce zajął trzynasty Andrzej Stękała.

Na półmetku rywalizacji na Rothaus-Schanze prowadził Gregor Schlierenzauer. 13-krotny zwycięzca zawodów Letniego Grand Prix liderował po skoku na odległość 105 metrów. Drugi, ze stratą 1,1 punktu do Austriaka, był Niemiec Karl Geiger (106 m). Tuż za nim znajdowali się jego rodacy - Constantin Schmid (105 m) i Richard Freitag (103,5 m). Piąte miejsce zajmował Czech Viktor Polasek (103,5 m).

Najlepszym z Polaków okazał się Andrzej Stękała, który z wynikiem 104,5 metra plasował się na szóstej pozycji, przed Zigą Jelarem (103,5 m) i Yukenem Iwasą (102,5 m). Dziewiąty był Maciej Kot (102 m), a czołową dziesiątkę zamykali ex aequo Keiichi Sato (101,5 m) i Junshiro Kobayashi (103 m).

Do finału awansowało łącznie pięciu Biało-Czerwonych. Paweł Wąsek po skoku na 101,5 metra był trzynasty. Dwudziestą drugą lokatę zajmował Aleksander Zniszczoł (99 m), z kolei dwudziestą dziewiątą - Klemens Murańka (96 m).

Już na pierwszej rundzie udział w zmaganiach na skoczni w Hinterzarten zakończyli Stefan Hula (37. miejsce; 94,5 m) oraz Tomasz Pilch (49. pozycja; 89 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 11. belki startowej.

W przerwie zawodów ostatni skok w karierze oddał Andreas Wank, który od teraz będzie członkiem sztabu Stefana Horngachera. Reprezentant Niemiec uzyskał odległość 95,5 metra.

W finale udany atak wyprowadził Karl Geiger. Reprezentant Niemiec poszybował na 99 metr i odniósł trzecie zwycięstwo w zawodach LGP, pokonując o zaledwie 0,4 punktu Gregora Schlierenzauera (98,5 m). Na najniższym stopniu podium stanął Richard Freitag (97,5 m), który wyprzedził Petera Prevca (101,5 m), Zigi Jelara (96,5 m) oraz Constantina Schmida (95 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani zostali Viktor Polasek (94,5 m), Yuken Iwasa (96 m) oraz Marius Lindvik (96,5 m). Pierwszą dziesiątkę zamknął Yukiya Sato (100 m).

Biało-Czerwoni ukończyli zawody na Rothaus-Schanze poza czołową dziesiątką. Trzynaste miejsce zajął Andrzej Stękała (92,5 m), piętnasty był Aleksander Zniszczoł (98 m), dwudziesty Maciej Kot (93 m), dwudziesty trzeci Klemens Murańka (98,5 m), a dwudziesty piąty - Paweł Wąsek (93 m).

Runda finałowa została przeprowadzona z 12. platformy.

Dzięki wygranej, Karl Geiger (140 pkt.) został nowym liderem Letniego Grand Prix. Niemiec wyprzedza Timiego Zajca (100 pkt.) oraz Gregora Schlierenzauera (86 pkt.). Nieobecny w Hinterzarten, Dawid Kubacki (80 pkt.) spadł na czwartą pozycję.

Dowodzona przez Stefana Horngachera, reprezentacja Niemiec (776 pkt.) objęła prowadzenie w Letnim Pucharze Narodów. Drugie miejsce zajmują Słoweńcy (750 pkt.), a trzecie - Polacy (652 pkt.).

Kolejne zawody Letniego Grand Prix rozegrane zostaną za dwa tygodnie, w sobotę 10 sierpnia we francuskim Courchevel (HS135).