FC w Ljubnie: Presecnik wygrywa, Niżnik tuż za podium

Jernej Presecnik został zwycięzcą niedzielnego konkursu FIS Cup na skoczni w Ljubnie. Słoweniec oddał skoki na odległość 87 m oraz 91 m i wyprzedził o 0,1 punktu swojego rodaka, Tjasa Grilca. Trzeci był Amerykanin Casey Larson, a czwarty - Adam Niżnik. Pucharowe punkty zdobył również trzydziesty Jarosław Krzak.

Po pierwszej serii niedzielnej rywalizacji prowadził Tjas Grilc. Zawodnik gospodarzy uzyskał 85 metrów i wyprzedzał o 0,3 punktu, sklasyfikowanych ex aequo, Tima Fuchsa (85,5 m) i Jerneja Presecnika (87 m). Czwarty był Casey Larson (92,5 m), piąty Ernest Prislic (89 m), a szósty - Lovro Kos (83,5 m).

Najlepszym z Polaków ponownie okazał się Adam Niżnik, który po skoku na odległość 84,5 metra zajmował siódmą pozycję, wspólnie z Deckerem Deanem (89,5 m). Dziewiąty był Aljaz Osterc (87 m), a dziesiąty - Mark Hafnar (87,5 m) razem z Kevinem Maltsevem (85,5 m).

Do finału awansował jeszcze jeden reprezentant Polski. Jarosław Krzak (82 m) na półmetku zmagań był trzydziesty. Tym samym zawodnik PKS Olimpijczyk Gilowice uzyskał prawo startu w zawodach Pucharu Kontynentalnego.

Pozostali Biało-Czerwoni zakończyli udział w konkursie na pierwszej rundzie. Trzydziesty ósmy był Kacper Stosel (80 m), czterdziesty trzeci Jan Habdas (82,5 m), czterdziesty siódmy Mateusz Gruszka (82,5 m), pięćdziesiąty ósmy Szymon Jojko (79 m), natomiast siedemdziesiąty Krystian Zygmuntowicz (80 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 17., 15. oraz 13. belki startowej.

Seria finałowa okazała się pojedynkiem reprezentantów Słowenii. Zwycięsko z tej walki wyszedł Jernej Presecnik, który poszybował na 91 metr i wyprzedził o zaledwie 0,1 punktu Tjasa Grilca (91,5 m). Trzecie miejsce ponownie wywalczył Casey Larson (87,5 m). Amerykanin o 0,2 punktu pokonał czwartego Adama Niżnika (92 m).

Na piątej pozycji rywalizację zakończył Tim Fuchs (90,5 m), przed Deckerem Deanem (91 m), Lucą Rothem (91 m), Markiem Hafnarem (93 m) oraz Sebastianem Rombachem (88 m). Dziesiąte miejsce zajął reprezentant Estonii, Kevin Maltsev.

Jarosław Krzak w finale wylądował na 84 metrze i pozostał na trzydziestej pozycji.

Finałową rundę przeprowadzono z 17. oraz 15. platformy.

W klasyfikacji generalnej cyklu FIS Cup prowadzi Maximilian Lienher (375 pkt.) przed Timem Fuchsem (242 pkt.) i Lucą Rothem (226 pkt.). Adam Niżnik z dorobkiem 130 punktów awansował na dziesiąte miejsce.

Kolejne zawody cyklu odbędą się za dwa tygodnie, 17-18 sierpnia w Pjongczangu (HS109). Będą to ostatnie konkursy w ramach pierwszego periodu sezonu 2019/2020.