LPK we Frensztacie: Aune wygrywa, Murańka trzeci i powiększa limit startowy dla Polski!

Joakim Aune został triumfatorem piątkowego konkursu Letniego Pucharu Kontynentalnego we Frensztacie (HS106), będącym jednocześnie Memoriałem Jiriego Raski. Reprezentant Norwegii zwyciężył dzięki skokom na odległość 100 m i 98,5 m. Drugi był Słoweniec Rok Justin, a trzeci Klemens Murańka. Reprezentant Polski został nowym liderem cyklu i zapewnił siódme miejsce startowe dla naszego kraju na drugi period startowy Letniego Grand Prix. W finale wystąpiło czterech Biało-Czerwonych.

Na półmetku rywalizacji na Areal Horecky (HS106) prowadził Joakim Aune. Reprezentant Norwegii poszybował na 100 metr i wyprzedzał o dwa punkty, sklasyfikowanych ex aequo na drugiej pozycji, Klemensa Murańkę (100,5 m) i Słoweńca Roka Justina (98,5 m). Tuż za czołową trójką znajdował się Filip Sakala (100 m).

Na piątej pozycji sklasyfikowany był Paweł Wąsek (96,5 m), a na szóstej Andrzej Stękała (98 m). Na kolejnych pozycjach plasowali się Masamitsu Ito (97,5 m), Claudio Moerth (97,5 m) oraz Markus Schiffner (96,5 m). Pierwszą dziesiątkę zamykał Kacper Juroszek (96,5 m).

Do finału nie zdołał awansować Tomasz Pilch. Skoczek z Wisły oddał skok na odległość 83,5 metra i zakończył zawody na czterdziestej pierwszej pozycji.

Pierwszą runda konkursowa została rozegrana w całości z 16. belki startowej.

W finale Joakim Aune nie dał wydrzeć sobie zwycięstwa w Memoriale Jiriego Raski. Norweg uzyskał 98,5 metra i ostatecznie o zaledwie 0,3 punktu pokonał Roka Justina (99,5 m). Trzecie miejsce zajął Klemens Murańka (99,5 m), który do triumfatora stracił tylko 0,8 punktu. Tuż za podium rywalizację we Frensztacie zakończył najlepszy z zawodników gospodarzy, Filip Sakala (100,5 m).

Na piąte miejsce awansował Andrzej Stękała (98,5 m). Czołową dziesiątkę uzupełnili Markus Schiffner (95 m), Matthew Soukup (99 m), Masamitsu Ito (95 m), Claudio Moerth (95 m) oraz Gregor Deschwanden (96 m). Na jedenastej pozycji sklasyfikowany został Kacper Juroszek (95,5 m).

Początkowo na piątym miejscu zawody zakończył Paweł Wąsek. Finałowy skok Polaka na odległość 98,5 m został jednak anulowany po dyskwalifikacji za nieregulaminowy kombinezon, co jednocześnie oznaczało spadek na 30. miejsce.

Serię finałową rozegrano z 17. i 18. platformy.

Dzisiejsza trzecia lokata Klemensa Murańki zapewniła dodatkowe, siódme miejsce startowe dla Polski na drugi period startowy Letniego Grand Prix, podczas którego rozegrane zostaną zawody w Hakubie, Hinzenbach i Klingenthal. W podobnej sytuacji znajdują się Japończycy.

Klemens Murańka został nowym liderem Letniego Pucharu Kontynentalnego. Reprezentant Polski zgromadził 278 punktów i wyprzedza Japończyków - Keiichiego Sato (230 pkt.) i Naokiego Nakamurę (225 pkt.). Piąty jest Andrzej Stękała (193 pkt.).

Na sobotę zaplanowano drugi konkurs we Frensztacie. Początek zawodów o 10:00. Godzinę wcześniej rozpocznie się seria próbna.