LGP w Hakubie: R. Kobayashi triumfuje, Wąsek czwarty!

Ryoyu Kobayashi został zwycięzcą piątkowego konkursu Letniego Grand Prix na Skoczni Olimpijskiej (HS131) w Hakubie. Zdobywca Kryształowej Kuli odniósł trzecią z rzędu wygraną na tym obiekcie dzięki skokom na odległość 129 m i 132,5 m. Drugi był Yukiya Sato, a trzeci Keiichi Sato. Najlepsze miejsce w karierze - czwarte - wywalczył Paweł Wąsek. W finale wystąpiło trzech Polaków.

Pierwsza seria konkursowa została zdominowana przez reprezentantów Japonii, którzy zajęli sześć miejsc w czołowej dziesiątce. Prowadził Ryoyu Kobayashi (129 m), który wyprzedzał o 1,8 pkt. Yukiyę Sato (131 m). Trzeci był Rosjanin Jewgienij Klimow (131 m), przed Keiichim Sato (127,5 m) i Naokim Nakamurą (130 m).

Na szóstej pozycji sklasyfikowany był Killian Peier (128 m), a tuż za nim znajdowali się Junshiro Kobayashi (125,5 m), Daiki Ito (122,5 m) i Tilen Bartol (124 m). Pierwszą dziesiątkę zamykał Kevin Bickner (123 m).

Paweł Wąsek po skoku na odległość 116,5 metra zajmował jedenastą lokatę. Awans do finału uzyskali także dwudziesty pierwszy Aleksander Zniszczoł (116 m) oraz dwudziesty piąty Klemens Murańka (114 m).

Na trzydziestej piątej pozycji zawody zakończył Andrzej Stękała (108,5 m). Dwie lokaty niżej sklasyfikowany został Kacper Juroszek (108,5 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 18. belki startowej.

Finałowa seria była kolejnym popisem gospodarzy. Po zwycięstwo pewnie sięgnął Ryoyu Kobayashi, który z obniżonego rozbiegu poszybował na odległość 132,5 metra. Drugi Yukiya Sato (134 m), stracił ostatecznie 12,8 pkt. do triumfatora. Podium uzupełnił Keiichi Sato (123 m).

Udany atak zanotował Paweł Wąsek. 20-letni reprezentant Polski oddał skok na odległość 124 metrów i przesunął się z jedenastej na czwartą pozycję, przed Daikiego Ito (117,5 m) oraz Naokiego Nakamurę (113,5 m). Siódmy był Simon Ammann (132 m), ósmy Junshiro Kobayashi (114,5 m), zaś dziewiąty Joakim Aune (119 m). Pierwszą dziesiątkę zamknął Viktor Polasek (124 m).

Aleksander Zniszczoł z wynikiem 126 metrów zakończył zawody na jedenastej pozycji, wspólnie z Yukenem Iwasą (119 m). Dwudziesty pierwszy był Klemens Murańka (121 m).

Początkowo na trzecim miejscu sklasyfikowany został Jewgienij Klimow. Rosjanin został jednak zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon i został przesunięty na trzydziestą lokatę.

Finał rozegrano z 13. i 12. platformy. Ryoyu Kobayashi jako jedyny oddawał skok z 9. belki.

Piątkowe zawody w Hakubie były 200. konkursem indywidualnym w historii Letniego Grand Prix. Jednocześnie po raz pierwszy w ramach tego cyklu, całe podium zawodów zostało zajęte przez reprezentantów Japonii.

W klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix prowadzi Timi Zajc (236 pkt.) przed Karlem Geigerem (192 pkt.) oraz Naokim Nakamurą (189 pkt.). Piąty jest Dawid Kubacki (160 pkt.), a ósmy Kamil Stoch (112 pkt.).

Nowym liderem Letniego Pucharu Narodów została Japonia (1659 pkt.), a tuż za nią znajdują się reprezentacje Polski (1439 pkt.) i Słowenii (1171 pkt.).

W sobotę rozegrany zostanie drugi konkurs w Hakubie. Początek zawodów o 11:30 czasu polskiego. Godzinę wcześniej rozpocznie się seria próbna.