PŚ w Lahti: Stefan Kraft ponownie najlepszy, Stoch i Kubacki w czołówce

Stefan Kraft został zwycięzcą piątkowego konkursu indywidualnego Pucharu Świata na skoczni w Lahti (HS130). Reprezentant Austrii wygrał dzięki dwóm skokom na odległość 129,5 metra. Drugie miejsce zajął Karl Geiger, a trzeci był Daniel Andre Tande. Piąty był Kamil Stoch, a szósty Dawid Kubacki. Pozostali Polacy nie awansowali do finału.

Po pierwszej serii piątkowych zawodów prowadził Stefan Kraft. Lider Pucharu Świata uzyskał 129,5 metra i wyprzedzał o 3,7 punktu Dawida Kubackiego (127,5 m). Trzeci był Karl Geiger (128,5 m), czwarty Michael Hayboeck (127 m), a piąty - Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski z wynikiem 126,5 metra tracił 1,6 punktu do miejsca na podium.

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani byli Daniel Andre Tande (124,5 m), Timi Zajc (125,5 m), Anze Lanisek (124,5 m) oraz Stefan Huber (125 m). Pierwszą dziesiątkę zamykał Markus Eisenbichler (125 m).

Pozostali Biało-Czerwoni nie awansowali do serii finałowej. Na trzydziestym siódmym miejscu rywalizację zakończył Piotr Żyła (116 m). Czterdziesty drugi był Klemens Murańka (111,5 m), czterdziesty ósmy Aleksander Zniszczoł (107,5 m), zaś czterdziesty dziewiąty - Jakub Wolny (107,5 m).

W finale Stefan Kraft powtórzył rezultat 129,5 metra i odniósł 21. zwycięstwo w karierze, stając zarazem po raz 70. na podium zawodów Pucharu Świata. Austriak pokonał o 5 punktów Karla Geigera (130,5 m). Trzeci ostatecznie był Daniel Andre Tande (128 m), który o zaledwie 0,8 punktu wyprzedził Anze Laniska (128,5 m).

Kamil Stoch uzyskał odległość 127,5 metra i utrzymał piątą pozycję. Dawid Kubacki wylądował na 126 metrze i spadł na szóstą lokatę. Siódmy był Timi Zajc (126 m), ósmy Stefan Huber (126 m), dziewiąty Michael Hayboeck (124,5 m), a dziesiąty - Philipp Aschenwald (127 m).

Cały piątkowy konkurs rozegrano z 7. belki startowej.

Dzięki wygranej w Lahti, Stefan Kraft (1533 pkt.) umocnił się na prowadzeniu w Pucharze Świata. Austriak wyprzedza o 138 punktów Karla Geigera (1395 pkt.). Trzeci jest Dawid Kubacki (1107 pkt.), piąty Kamil Stoch (873 pkt.), a dziesiąty - Piotr Żyła (564 pkt.).

W Pucharze Narodów liderują niezmiennie Austriacy (4236 pkt.) przed Niemcami (3957 pkt.) i Norwegami (3649 pkt.). Polacy z dorobkiem 3596 punktów zajęli czwartą lokatę.

Na sobotę zaplanowano konkurs drużynowy w Lahti, z udziałem dziewięciu reprezentacji. Polacy wystąpią w składzie: Piotr Żyła, Jakub Wolny, Kamil Stoch i Dawid Kubacki. Początek zawodów o 16:00 czasu polskiego. Godzinę wcześniej rozpocznie się seria próbna.