PŚ w Lahti: Geiger wygrywa jubileuszowy konkurs, Żyła szósty

Karl Geiger został zwycięzcą jubileuszowego, tysięcznego konkursu indywidualnego Pucharu Świata, rozgrywanego na skoczni w Lahti (HS130). Reprezentant Niemiec wygrał dzięki próbom na odległość 122,5 metra oraz 130 metrów. Szóste miejsce zajął Piotr Żyła. Pucharowe punkty zdobyło trzech Polaków.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Karl Geiger. Wicelider Pucharu Świata poszybował na odległość 122,5 metra i wyprzedzał o 1,1 punktu Ryoyu Kobayashiego (122,5 m). Trzeci był Stefan Kraft (119,5 m), a tuż za nim plasowali się Constantin Schmid (121,5 m) oraz Michael Hayboeck (118 m).

Szóste miejsce zajmowali ex aequo Stephan Leyhe (116,5 m), Yukiya Sato (118,5 m) oraz Keiichi Sato (119 m). Najlepszy z Polaków, Piotr Żyła z wynikiem 116 metrów był dziewiąty, przed Anze Laniskiem (119 m).

Awans do finału uzyskało jeszcze dwóch zawodników trenera Michala Dolezala. Trzynasty na półmetku był Dawid Kubacki (116 m), natomiast dwudziesty czwarty - Kamil Stoch (114 m).

Jakub Wolny oddał skok na odległość 111,5 metra i zakończył konkurs na trzydziestym drugim miejscu. Pięćdziesiąty był Aleksander Zniszczoł (101 m), pięćdziesiąty piąty Paweł Wąsek (97,5 m), a pięćdziesiąty ósmy Klemens Murańka (92 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 7. belki startowej.

W rundzie finałowej Karl Geiger poszybował na 130 metr i tym samym odniósł wygraną w 1000. konkursie indywidualnym w historii Pucharu Świata. Niemiec pokonał o 5,9 punktu lidera cyklu, Stefana Krafta (126 m). Na najniższym stopniu podium stanął Michael Hayboeck (125 m), który okazał się lepszy od Constantina Schmida (126 m) i Stephana Leyhe (125 m).

Piotr Żyła w finale uzyskał rezultat 127,5 metra i zaliczył awans na szóstą lokatę. Wiślanin wyprzedził Ryoyu Kobayashiego (122 m), Roberta Johanssona (127 m) oraz Daniela Andre Tandego (127,5 m). Pierwszą dziesiątkę zamknął Anze Lanisek (124 m).

Dawid Kubacki po skoku na 125 metr awansował na jedenastą lokatę. Dwunastą pozycję zajął natomiast Kamil Stoch (126,5 m).

Druga runda zawodów została przeprowadzona z 9. platformy.

Liderem Pucharu Świata pozostał Stefan Kraft (1613 pkt.). Austriak o 118 punktów wyprzedza Karla Geigera (1495 pkt.) i tylko ta dwójka zawodników pozostała w grze o Kryształową Kulę w tym sezonie. Trzeci jest Dawid Kubacki (1131 pkt.), piąty Kamil Stoch (895 pkt.), a dziesiąty Piotr Żyła (604 pkt.).

Na czele Pucharu Narodów znajdują się Austriacy (4720 pkt.) przed Niemcami (4578 pkt.) i Norwegami (3975 pkt.). Polacy zajmują czwartą pozycję z wynikiem 3832 punktów.

Teraz na najlepszych skoczków świata czeka czwarta edycja turnieju Raw Air. W piątek w Oslo (HS134) rozegrany zostanie prolog, zaliczany do klasyfikacji cyklu. W sobotę odbędzie się konkurs drużynowy, a w niedzielę - rywalizacja indywidualna.