Strona główna • Mistrzostwa Świata Juniorów

MŚJ w Oberwiesenthal: Triumf Resingera, Pilch dziewiąty

Peter Resinger wywalczył tytuł mistrza świata juniorów. Reprezentant Austrii zwyciężył w czwartkowym konkursie indywidualnym na skoczni w Oberwiesenthal (HS105) po skokach na odległość 108 m oraz 98 m. Drugie miejsce zajął Norweg Sander Vossan Eriksen, a trzecie - Słoweniec Mark Hafnar. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem został dziewiąty Tomasz Pilch. Biało-Czerwoni w komplecie awansowali do finału.

Po pierwszej serii liderem konkursu był Peter Resinger. Reprezentant Austrii poszybował na 108 metr i wyprzedzał o 6,2 punktu Słoweńca Marka Hafnara (108,5 m), oraz o 8,7 pkt. jego rodaka, Zaka Mogela (106 m). Czwarty był David Haagen (102,5 m), a piąty Marco Woergoetter (95,5 m).

Szósty na półmetku rywalizacji był Tomasz Pilch. Reprezentant Polski oddał skok na odległość 102,5 metra i tracił 5 punktów do miejsca na podium. Czołową dziesiątkę uzupełnili Philipp Raimund (96 m), Mathis Contamine (100 m), Danił Sadrejew (103,5 m) oraz Sander Vossan Eriksen (92,5 m).

Polacy w komplecie awansowali do serii finałowej. Piętnaste miejsce zajmował Adam Niżnik (97 m), dwudziesty piąty był Mateusz Gruszka (97,5 m), a dwudziesty siódmy - Kacper Juroszek (93 m).

Pierwszą serię konkursową rozgrywano z 6., 5., 4. i 3. belki startowej. Na trudne warunki wietrzne natrafili przede wszystkim główni faworyci zawodów, startujący z niskiej, 3. platformy, m.in. Niemiec Luca Roth (88,5 metra i 21. miejsce) oraz Francuz Jonathan Learoyd (73,5 metra i 56. lokata).

Protest w sprawie złych warunków dla zawodników z końca listy startowej zgłosiła reprezentacja Norwegii. Tym samym swoją próbę powtórzył Sander Vossan Eriksen. Uzyskał on jednak 92,5 metra (w pierwszej próbie 90 m) i pozostał na dziesiątej pozycji, tracąc jednak dodatkowe trzy punkty do lidera.

W finale Peter Resinger poszybował na 98 metr i wywalczył tytuł mistrza świata juniorów. Austriak pokonał o 7,4 punktu Norwega Sandera Vossana Eriksena, który lotem na 108 metr zanotował awans z dziesiątej na drugą pozycję. Na najniższym stopniu podium stanął Mark Hafnar (95 m). Czwarty był Zak Mogel (97 m), zaś piąty Marco Woergoetter (95,5 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani zostali Kilian Maerkl (106 m), Philipp Raimund (94,5 m) oraz David Haagen (92 m). Tomasz Pilch w finale wylądował na 90 metrze i zaliczył spadek na dziewiątą pozycję, tuż przed Mathisem Contamine (91,5 m).

Na dwudziestym trzecim miejscu rywalizację zakończył Adam Niżnik (81,5 m). Dwudziesty siódmy był Kacper Juroszek (87 m), a trzydziesty - Mateusz Gruszka (82 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 5. i 4. platformy.

W piątek w Oberwiesenthal odbędzie się ostatni dzień treningowy. Na sobotę zaplanowano konkursy drużynowe kobiet i mężczyzn. Zmagania skoczków na MŚJ zakończą niedzielne zawody mikstów.