PŚ Pań w Ramsau: Kramer wygrywa z rekordem skoczni, Polki poza finałem

Marita Kramer została zwyciężczynią inauguracyjnego konkursu Pucharu Świata pań na skoczni w Ramsau (HS98). Reprezentantka Austrii odniosła wygraną dzięki próbom na odległość 94 m i 96 m. Finałowa próba triumfatorki to nowy kobiecy rekord obiektu. Druga była Nika Kriznar, a trzecia Sara Takanashi. Polki nie awansowały do finału.

W pierwszej serii najdalej poszybowała Marita Kramer. Główna faworytka konkursu wylądowała na 94 metrze i wyrównała oficjalny kobiecy rekord skoczni w Ramsau. Austriaczka na półmetku rywalizacji wyprzedzała o 3,1 punktu Słowenkę Nikę Kriznar (91,5 m) oraz o 6,5 pkt. Japonkę Sarę Takanashi. Czwarta była Ursa Bogataj (89,5 m), piąta Yuki Ito (85,5 m), a szósta Daniela Iraschko-Stolz (85,5 m).

Na kolejnych pozycjach uplasowały się Silje Opseth (84,5 m), Katharina Althaus (84 m) oraz Anna Rupprecht (85 m). Czołową dziesiątkę zamykała Julia Clair z wynikiem 84,5 metra.

Obrończyni Kryształowej Kuli, Maren Lundby uzyskała odległość 81,5 metra i po pierwszej serii zajmowała dziewiętnastą pozycję.

Reprezentantki Polski nie awansowały do serii finałowej. Kamila Karpiel (75 m) oraz Kinga Rajda (73 m) ukończyły konkurs na trzydziestym siódmym i trzydziestym ósmym miejscu.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 20. belki.

W finale Marita Kramer przypieczętowała triumf rekordowym lotem na 96 metr. Austriaczka pokonała o 8,5 punktu Słowenkę Nikę Kriznar (94 m). Na najniższym stopniu podium stanęła Sara Takanashi (89,5 m), która wyprzedziła Ursę Bogataj (90 m), Yuki Ito (89,5 m) oraz Danielę Iraschko-Stolz (88,5 m).

Maren Lundby w finałowej serii poszybowała na odległość 91,5 metra i zanotowała awans na siódme miejsce, przed Anną Rupprecht (89 m), Silje Opseth (87 m) oraz Chiarę Hoelzl (88 m).

Runda finałowa została przeprowadzona z 21. platformy startowej.

Dzięki wygranej, Chiara Hoelzl (100 pkt.) została pierwszą liderką nowego sezonu Pucharu Świata. Reprezentantka Austrii wyprzedza Nikę Kriznar (80 pkt.) i Sarę Takanashi (60 pkt.).

W klasyfikacji Pucharu Narodów prowadzi reprezentacja Austrii (189 pkt.) przed Słowenią (143 pkt.) i Japonią (113 pkt.).

Kolejne zawody Pucharu Świata pań na chwilę obecną mają zostać rozegrane w dniach 23-24 stycznia 2021 roku w słoweńskim Ljubnie (HS94).