PK w Ruce: Pewny triumf Rainera, trzech Polaków w dziesiątce. Dwa konkursy w sobotę

Stefan Rainer wygrał inauguracyjny konkurs Pucharu Kontynentalnego w fińskiej Ruce (HS142). Reprezentant Austrii triumfował dzięki skokom na odległość 134 m oraz 138,5 m. Ósmy był Paweł Wąsek, dziewiąty Tomasz Pilch, a dziesiąty Maciej Kot. Pucharowe punkty zdobył także Jakub Wolny.

Po pierwszej serii loteryjnego konkursu w Ruce na prowadzeniu znajdował się Stefan Rainer. Austriak wylądował na 134 metrze i wyprzedził o 3,6 punktu Jana Hoerla (150 m) oraz o 3,9 pkt. Bendika Jakobsena Heggliego (137 m). Czwarty był Robin Pedersen (137 m), a piąty Clemens Leitner (128 m).

Na szóstej pozycji pierwszą serię zakończył Tomasz Pilch (132 m), a tuż za nim znalazł się Paweł Wąsek (128 m). W czołowej dziesiątce uplasowali się ponadto Jan Bombek (123,5 m), Valentin Foubert (128,5 m) oraz Eetu Nousiainen (127 m).

Maciej Kot po skoku na odległość 118 metrów zajmował trzynaste miejsce. Awans uzyskał także dwudziesty dziewiąty Jakub Wolny (98 m).

Stefan Hula w konkursowej próbie uzyskał wynik 92 metrów i zakończył zawody na trzydziestym trzecim miejscu.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 14. i 12. belki startowej. W rywalizacji nie wzięli udziału Czesi, których narty nie dojechały do Ruki na czas.

W serii finałowej Stefan Rainer potwierdził swoją formę lotem na odległość 138,5 metra. Austriak sięgnął po zwycięstwo w Ruce z przewagą 16 punktów nad Janem Hoerlem (128 m) oraz 23,2 pkt. nad Bendikiem Jakobsenem Hegglim (124 m). Tuż za podium sklasyfikowany został reprezentant gospodarzy, Eetu Nousiainen (132,5 m). Piąty był Clemens Leitner (120,5 m), a szósty Richard Freitag (131,5 m).

W czołowej dziesiątce sklasyfikowanych zostało trzech Polaków. Paweł Wąsek po finałowej próbie na odległość 112,5 metra zajął siódmą pozycję, przed Tomaszem Pilchem (117,5 m) oraz Maciejem Kotem (123 m). Dziesiątkę skompletował Sondre Ringen (128 m).

Jakub Wolny w drugiej serii uzyskał rezultat 124,5 metra i awansował na siedemnaste miejsce.

Początkowo na czwartym miejscu rywalizację zakończył Robin Pedersen (118 m). Norweg został jednak zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon i przesunięty na 24. pozycję.

Rundę finałową rozegrano w całości z 12. platformy.

AKTUALIZACJA: Organizatorzy Pucharu Kontynentalnego w Ruce postanowili przenieść niedzielne zawody na sobotnie popołudnie. Tym samym w sobotę rozegrane zostaną dwa konkursy na Rukatunturi (HS142).