PŚ Pań w Hinzenbach: Premierowy triumf Kriznar, Twardosz ponownie z punktami

Nika Kriznar wygrała po raz pierwszy w karierze zawody Pucharu Świata pań. Reprezentantka Słowenii triumfowała w piątkowym konkursie na Aigner-Schanze (HS90) w Hinzenbach dzięki skokom na odległość 89 m oraz 90,5 m. Druga była Ema Klinec, a trzecia Eirin Maria Kvandal. Dwudzieste dziewiąte miejsce zajęła Anna Twardosz.

Pierwotnie na prowadzeniu po pierwszej serii znajdowała się Sara Takanashi. Czterokrotna zdobywczyni Kryształowej Kuli poszybowała na odległość 91,5 metra. Japonka została jednak zdyskwalifikowana za nieregulaminowy kombinezon.

Tym samym na półmetku zmagań w Hinzenbach liderowała Ema Klinec (90,5 m) przed Niką Kriznar (89 m) oraz Maritą Kramer (87 m). Tuż za czołową trójką plasowały się Eirin Maria Kvandal (84,5 m), Ursa Bogataj (81,5 m) oraz Carina Vogt (82,5 m).

Czołową dziesiątkę rundy uzupełniły Irina Awwakumowa (79 m), Lisa Eder (81 m), Katharina Althaus (78,5 m) oraz Josephine Pagnier (79,5 m).

Dzięki dyskwalifikacji Sary Takanashi, awans do finału wywalczyła trzydziesta Anna Twardosz (74 m). Na pierwszej serii udział w zawodach zakończyły trzydziesta siódma Kinga Rajda (68 m) oraz trzydziesta dziewiąta Nicole Konderla (65,5 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 18. belki startowej.

W finale najdłuższy skok serii oddała Nika Kriznar. Reprezentantka Słowenii uzyskała wynik 90,5 metra, dzięki czemu odniosła premierowe zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata, pokonując o 0,8 punktu swoją rodaczkę, Emę Klinec (86,5 m). Na najniższym stopniu podium stanęła Eirin Maria Kvandal (90 m), która okazała się lepsza od Marity Kramer (85,5 m), Iriny Awwakumowej (85,5 m) oraz Danielę Iraschko-Stolz (84 m).

Na siódmej pozycji rywalizację zakończyła Josephine Pagnier (84 m). Ósme miejsce zajęły ex aequo Ursa Bogataj (81 m), Lisa Eder (83 m) i Silje Opseth (82,5 m).

Anna Twardosz nie zdążyła na swój występ na początku drugiej serii, ale otrzymała zgodę na skok w trakcie rundy. Polka wylądowała na 76 metrze i ostatecznie zajęła dwudzieste dziewiąte miejsce.

Serię finałową przeprowadzono z 19. i 18. platformy.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata pań prowadzi Marita Kramer (410 pkt.) przed Niką Kriznar (291 pkt.) i Emą Klinec (265 pkt.). Trzydziesta siódma jest Anna Twardosz (8 pkt.), zaś czterdziesta piąta Kinga Rajda (1 pkt.).

Na czele Pucharu Narodów znajdują się reprezentacje Słowenii (1187 pkt.), Austrii (1182 pkt.) oraz Norwegii (1090 pkt.). Polki z dorobkiem 59 punktów są sklasyfikowane na dziewiątej pozycji.

Na sobotę zaplanowano drugi konkurs w Hinzenbach. O 11:30 rozpoczną się kwalifikacje do zaplanowanych na 12:45 zawodów na Aigner-Schanze.