PŚ Pań w Rasnovie: Takanashi po raz sześćdziesiąty! Jubileuszowy triumf Japonki

Sara Takanashi odniosła 60. pucharową wygraną w zawodach Pucharu Świata! Reprezentantka Japonii triumfowała w piątkowych zawodach w Rasnovie (HS97) dzięki próbom na odległość 92 m oraz 99 m. Drugie miejsce zajęła Silje Opseth, a trzecie Nika Kriznar. W finale wystąpiła Anna Twardosz, która ostatecznie zakończyła rywalizację na 31. pozycji.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdowała się Sara Takanashi. Czterokrotna zdobywczyni Kryształowej Kuli poszybowała na 92 metr i wyprzedzała o 1,1 punktu Evę Pinkelnig (93 m) oraz o 1,8 pkt. Emę Klinec (90,5 m). Czwarta była Silje Opseth (90,5 m), piąta Nika Kriznar (88 m), a szósta Daniela Iraschko-Stolz (86,5 m).

Na kolejnych pozycjach uplasowały się Maren Lundby (86,5 m), Anna Rupprecht (89 m) oraz Julia Clair (87 m). Czołową dziesiątkę skompletowała Spela Rogelj (87 m).

Awans do finału wywalczyła Anna Twardosz. Reprezentantka Polski wylądowała na 83 metrze i na półmetku zmagań była trzydziesta ex aequo z Rosjanką Sofją Tichonową (81,5 m).

Nicole Konderla oddała skok na odległość 78,5 metra i zajęła trzydziestą siódmą pozycję. Tuż za nią uplasowała się Kamila Karpiel (78 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 20. i 18. belki startowej.

W finale Sara Takanashi poszybowała na 99 metr i pewnie odniosła jubileuszowe, 60. pucharowe zwycięstwo w karierze. Japonka pokonała o 6,3 punktu Silje Opseth (97 m) oraz o 10,6 pkt. Nikę Kriznar. Tuż za podium zawody ukończyły Ema Klinec (90 m), Maren Lundby (92,5 m) oraz Daniela Iraschko-Stolz (92 m).

Siódme miejsce zajęła Eva Pinkelnig (87 m), ósma była Julia Clair (85,5 m), dziewiąta Sophie Sorschag (87 m), zaś dziesiąta Irina Awwakumowa (88 m).

Anna Twardosz w finale wylądowała na 79 metrze i zakończyła zawody na trzydziestej pierwszej pozycji.

Serię finałową przeprowadzono z 18., 19. i 20. platformy.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi Nika Kriznar (611 pkt.) przed Sarą Takanashi (606 pkt.) oraz Silje Opseth (477 pkt.). Czterdziesta czwarta jest Anna Twardosz (8 pkt.), a czterdziesta szósta Kamila Karpiel ex aequo z Kingą Rajdą (po 1 pkt.).

Na czele Pucharu Narodów znajdują się Słowenki (1843 pkt.) przed Austriaczkami (1698 pkt.) i Norweżkami (1672 pkt.). Polski z 60 punktami zajmują dziewiątą lokatę.

W sobotę w Rasnovie rozegrany zostanie konkurs drużyn mieszanych z udziałem 9 zespołów. W żeńskiej połowie reprezentacji Polski wystąpią Kamila Karpiel i Anna Twardosz. Początek zawodów o 9:45 czasu polskiego. Wcześniej, bo 8:30, rozpocznie się seria próbna.