Strona główna • FIS Cup

FC w Oberhofie: Moerth wygrywa zawody, Ortner cały cykl

Francisco Moerth wygrał finałowe zawody sezonu FIS Cup na skoczni w Oberhofie (HS100). Reprezentant Austrii zwyciężył po skokach na odległość 99 m oraz 95,5 m. Drugie miejsce zajął jego rodak, Maximilian Ortner, który został triumfatorem klasyfikacji generalnej cyklu. Najlepszy z Polaków, Kacper Juroszek był dziewiętnasty.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Jernej Presecnik. Reprezentant Słowenii wylądował na 99 metrze i wyprzedzał Roka Masle (99,5 m) oraz Francisco Moertha (99 m). Czwarty był Philipp Raimund (97,5 m), piąty Clemens Aigner (100 m), a szósty Maximilian Ortner (104 m).

Na kolejnych pozycjach uplasowali się Mark Hafnar (93,5 m), Luca Roth (93,5 m) oraz Moritz Baer (97 m). Czołową dziesiątkę zamykał Peter Resinger (97 m).

Do finału awansowało trzech Polaków. Kacper Juroszek po skoku na odległość 92,5 metra zajmował szesnastą pozycję. Dwudziesty szósty był Mateusz Gruszka (92 m), a dwudziesty siódmy Adam Niżnik (89,5 m).

Na czterdziestej czwartej pozycji rywalizację zakończył Jan Habdas (83,5 m). Pięćdziesiąty szósty był Arkadiusz Jojko (89 m), a zdyskwalifikowany został Szymon Zapotoczny.

W finale po zwycięstwo poszybował Francisco Moerth. Austriak wylądował na 95,5 metrze i pokonał o 4,5 punktu Maximiliana Ortnera (95,5 m) oraz o 4,7 pkt. Marka Hafnara (94 m). Tuż za podium znaleźli się Philipp Raimund (97 m), Rok Masle (95 m) oraz David Siegel (99 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowany został Clemens Aigner (90,5 m) przed Lucą Rothem (102 m) oraz Julianem Wienerroitherem (99,5 m). Czołową dziesiątkę zamknął Kilian Maerkl (96 m).

Lider na półmetku, Jernej Presecnik zaliczył upadek po skoku na 97 metr, w efekcie zaliczył spadek w klasyfikacji zawodów na trzynastą lokatę.

Kacper Juroszek oddał skok na odległość 92,5 metra i ostatecznie zajął dziewiętnastą pozycję. Dwudziesty czwarty był Adam Niżnik (93 m), zaś dwudziesty dziewiąty Mateusz Gruszka (89,5 m).

Cały konkurs przeprowadzono z 22. belki startowej.

Konkurs w Oberhofie zakończył sezon 2020/2021 cyklu FIS Cup. Triumfatorem klasyfikacji generalnej został Maximilian Ortner (630 pkt.) przed Stefanem Huberem (488 pkt.) oraz Francisco Moerthem (387 pkt.). Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem został trzydziesty piąty Tomasz Pilch (81 pkt.).

Dodatkowe miejsca startowe na siódmy period startowy Pucharu Kontynentalnego wywalczyły reprezentacje Austrii (Maximilian Ortner), Szwajcarii (Dominik Peter) oraz Słowenii (Jernej Presecnik).