PŚ w Planicy: Geiger wygrywa jednoseryjny konkurs, Żyła i Wolny w dziesiątce

Karl Geiger został zwycięzcą jednoseryjnego piątkowego konkursu Pucharu Świata w lotach narciarskich na Letalnicy (HS240) w Planicy. Reprezentant Niemiec triumfował dzięki próbie na odległość 232 metrów. Siódme miejsce zajął Piotr Żyła (239 m), a dziesiąty był Jakub Wolny (237 m). Pucharowe punkty zdobył także szesnasty Dawid Kubacki (230 m).

Od początku dnia organizatorzy zawodów w Planicy musieli zmagać się ze zbyt silnymi podmuchami wiatru. Zaplanowane na 13:30 kwalifikacje zostały najpierw przesunięte na 14:00, a następnie odwołane. Również start konkursu został początkowo przesunięty z 15:00 na 15:15. Ostatecznie rywalizacja rozpoczęła się o 15:30 i została ograniczona do jednej serii konkursowej.

Zwycięzcą loteryjnych, trwających ponad dwie godziny zawodów na Letalnicy został Karl Geiger. Mistrz świata w lotach poszybował na 232 metr i pokonał o 9,6 punktu Ryoyu Kobayashiego (231 m). Na najniższym stopniu podium stanął Bor Pavlovcic (227,5 m), wyprzedzając o 2,4 punktu od kolegi z kadry, Domena Prevca (223,5 m). Piąty był Robert Johansson (225 m), a szósty Yukiya Sato, który lotem na odległość 237,5 metra ustanowił swój nowy rekord życiowy.

Najlepszym z grona polskich skoczków okazał się Piotr Żyła. Mistrz świata z Oberstdorfu wylądował na 239 metrze i zajął siódme miejsce, przed Markusem Eisenbichlerem (223 m) i Danielem Huberem (220 m). Czołową dziesiątkę zamknął Jakub Wolny z wynikiem 237 metrów.

Pucharowe punkty zdobył także Dawid Kubacki. Mistrz świata z Seefeld poszybował na odległość 230 metrów i zakończył zawody na szesnastej pozycji.

Podobnie jak w czwartek, Kamil Stoch (212 m) zakończył konkurs na trzydziestej drugiej lokacie. Trzydziesty szósty był Andrzej Stękała (203,5 m), a czterdziesty ósmy Klemens Murańka (199,5 m).

Obok Yukiyi Sato, rekordy życiowe ustanowili Tjas Grilc (171 m), Mathis Contamine (191 m), Jarkko Maatta (216,5 m) oraz Cene Prevc (232,5 m).

Konkurs rozegrano z 12. belki startowej. Na życzenie trenerów, Karl Geiger, Markus Eisenbichler oraz Ryoyu Kobayashi oddawali swoje próby z 11. platformy. Mistrz świata z dużej skoczni w Innsbrucku nie uzyskał jednak wymaganej odległości, aby otrzymać bonifikatę punktową.

Dzięki wygranej, Karl Geiger (237,3 pkt.) został liderem turnieju Planica 7, który obecnie został skrócony do pięciu punktowanych serii. Niemiec wyprzedza Ryoyu Kobayashiego (227,7 pkt.) oraz Bora Pavlovcica (225,2 pkt.). Siódmy jest Piotr Żyła (213,5 pkt.), a dziesiąty Jakub Wolny (208,1 pkt.).

W Pucharze Świata w lotach narciarskich prowadzi niezmiennie Ryoyu Kobayashi (180 pkt.) przed Karlem Geigerem (160 pkt.) oraz Markusem Eisenbichlerem (112 pkt.). Najlepszy z Polaków, Piotr Żyła (62 pkt.) zajmuje dziesiąte miejsce.

Na czele Pucharu Świata znajduje się oczywiście Halvor Egner Granerud (1557 pkt.), który w niedzielę wzniesie do góry Kryształową Kulę. Drugie miejsce na koniec sezonu zagwarantował sobie Markus Eisenbichler (1130 pkt.). Trzeci jest Kamil Stoch (944 pkt.), szósty Piotr Żyła (805 pkt.), a siódmy Dawid Kubacki (773 pkt.).

W Pucharze Narodów prowadzą Norwegowie (5153 pkt.) przed Polakami (4521 pkt.) i Niemcami (3764 pkt.).

Na sobotę w Planicy zaplanowano ostatni w tym sezonie konkurs drużynowy z udziałem 9 ekip. Polacy, którzy po raz setny zaprezentują się w tego typu pucharowej rywalizacji, wystąpią w składzie: Piotr Żyła, Andrzej Stękała, Jakub Wolny i Dawid Kubacki. Początek zawodów o 10:00. Godzinę wcześniej rozpocznie się seria próbna.