Blue Bird w Czajkowskim: Kramer wygrywa konkurs i turniej, Kriznar z Kryształową Kulą!

Nika Kriznar zdobywczynią Kryształowej Kuli w sezonie 2020/2021! Reprezentantka Słowenii zajęła trzecie miejsce w finałowych zawodach Pucharu Świata pań w Czajkowskim (HS140). Jednoseryjny konkurs z rekordem skoczni (146,5 m) wygrała Marita Kramer, która została także triumfatorką turnieju Blue Bird.

W pierwszej serii konkursowej Marita Kramer odleciała rywalkom. Reprezentantka Austrii poszybowała na odległość 146,5 metra, czym ustanowiła nowy rekord skoczni. To także najdłuższy oficjalnie zmierzony skok oddany przez skoczkinie na dużych obiektach. Drugie miejsce zajmowała Silje Opseth (134 m), a trzecia była Nika Kriznar (131,5 m). Tuż za czołową trójką plasowały się Daniela Iraschko-Stolz (131,5 m), Chiara Hoelzl (128 m) oraz Ema Klinec (124,5 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowane zostały Sara Takanashi (126 m), Irina Awwakumowa (122 m) oraz Josephine Pagnier (127 m). Czołową dziesiątkę zamykała Katharina Althaus (117,5 m).

Warunki pogodowe nie pozwoliły jednak na przeprowadzenie serii finałowej. Organizatorzy próbowali przez ponad godzinę doprowadzić rywalizację do skutku. Ostatecznie po skokach trzech zawodniczek, krótko po 10:00 podjęto decyzję o odwołaniu drugiej rundy konkursowej.

Tym samym zdobywczynią Kryształowej Kuli została Nika Kriznar. Reprezentantka Słowenii zgromadziła w całym sezonie 871 punktów i wyprzedziła o 9 "oczek" Sarę Takanashi (862 pkt.). Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej, ze stratą 11 punktów do triumfatorki, zajęła Marita Kramer (860 pkt.). Czterdziesta czwarta była Anna Twardosz (8 pkt.), a czterdziesta siódma - Kinga Rajda ex aequo z Kamilą Karpiel (po 1 pkt.).

Triumfatorką turnieju Blue Bird została Marita Kramer (869,4 pkt.), która wygrała wszystkie cztery konkursy cyklu. Druga pozycja przypadła Sarze Takanashi (798,3 pkt.), a trzecie Nice Kriznar (789,2 pkt.).

Po Puchar Narodów ostatecznie sięgnęły Austriaczki, które zgromadziły 3053 punktów. Drugie miejsce zajęły Słowenki (2883 pkt.), a trzecie Norweżki (2480 pkt.). Polki z dorobkiem 110 punktów sklasyfikowane zostały na dziesiątym miejscu.