Strona główna • Polskie Skoki Narciarskie

Kamil Stoch Olimpijczykiem Zimowym Stulecia w plebiscycie Przeglądu Sportowego

Kamil Stoch został wybrany Olimpijczykiem Zimowym Stulecia w jubileuszowym Plebiscycie Przeglądu Sportowego z okazji stulecia dziennika. Sportowcem Stulecia została Irena Szewińska, a drugie miejsce zajął Adam Małysz.

W kategorii Olimpijczyka Zimowego Stulecia pewnie zwyciężył Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski w skokach narciarskich zdobył 8303 głosy i wyprzedził drugiego Adama Małysza (5190) oraz trzecią Justynę Kowalczyk (3427). Czwarte miejsce zajął Wojciech Fortuna (164), piąty był Stanisław Marusarz (162), a dziewiąty Bronisław Czech (41).

Kamil Stoch nie odebrał osobiście nagrody na gali zorganizowanej w siedzibie Przeglądu Sportowego. Lider kadry polskich skoczków przebywa obecnie na zgrupowaniu w Predazzo, ale dzięki wideopołączeniu mógł podziękować kibicom za wybór.

– Jestem bardzo zaskoczony. Uważam, że to nie jest łatwe wybrać najlepszego sportowca w takiej kategorii. Jest wiele dyscyplin. Każda szczyci się swoją oryginalnością, swoimi prawami. Każda ma różne warunki do rozwoju i do treningu – powiedział trzykrotny triumfator Turnieju Czterech Skoczni.

– Chciałbym pozdrowić wszystkich sportowców. Każdy, kto walczy do samego końca, zasługuje na miano sportowca stulecia – dodał dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli.

Najwięcej emocji towarzyszyło głównej kategorii plebiscytu - Sportowcowi 100-lecia. Ostatecznie zwyciężczynią została Irena Szewińska. Trzykrotna mistrzyni oraz siedmiokrotna medalistka olimpijska w lekkiej atletyce uzyskała 7695 głosów. Drugie miejsce wywalczył Adam Małysz. Czterokrotny mistrz świata w skokach narciarskich otrzymał 7232 głosy. Wspomniana dwójka zdystansowała w głosowaniu pozostałych kandydatów. Trzeci był ostatecznie kapitan piłkarskiej reprezentacji Polski, Robert Lewandowski (2772 głosy), który minimalnie wyprzedził czwartego Kamila Stocha (2714).