FC Pań w Kuopio: Triumf Shao, Karpiel szesnasta

Birun Shao została zwyciężczynią czwartkowego konkursu cyklu FIS Cup pań na skoczni Puijo (HS100) w Kuopio. Reprezentantka Chin triumfowała dzięki próbom na odległość 101,5 m oraz 84 m. Na podium stanęły także Austriaczki - Julia Muehlbacher i Hannah Wiegele. Polki w komplecie awansowały do finału. Najlepsza z nich, Kamila Karpiel była szesnasta.

W pierwszej serii konkursowej najdalej poszybowała Birun Shao. Reprezentantka Chin uzyskała wynik 101,5 metra i na półmetku rywalizacji prowadziła z przewagą 1,2 punktu nad Julią Muehlbacher (96,5 m) oraz 1,9 pkt. nad Qingyue Peng (99 m). Czwarta była Xiaotong Ni (100,5 m), piąta Hannah Wiegele (91 m), natomiast szósta Kurumi Ichinohe (89,5 m).

Polki w komplecie awansowały do serii finałowej czwartkowych zawodów. Osiemnasta na półmetku była Kamila Karpiel (69 m), dwudzieste pierwsze miejsce zajmowała Pola Bełtowska (63 m), zaś dwudzieste trzecie - Natalia Słowik (61 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 30., 28. i 26. belki startowej. W rywalizacji nie wzięła udziału liderka cyklu, Rosjanka Marija Jakowlewa.

W finale zawodniczki oddawały znacznie krótsze odległości. Birun Shao przypieczętowała swój pierwszy międzynarodowy triumf w karierze lotem na 84 metr. Chinka pokonała o pół punktu Julię Muehlbacher (83 m). Na najniższy stopień podium wskoczyła Hannah Wiegele (83,5 m) ze stratą 12,4 punktu do zwyciężczyni. Tuż za czołową trójką uplasowały się Kurumi Ichinohe (83 m), Bing Dong (91 m) oraz Xiaotong Ni (75 m).

Kamila Karpiel w finale wylądowała na 77 metrze i zakończyła czwartkową rywalizację na szesnastej pozycji. Dwudziesta trzecia była Natalia Słowik (62 m), a dwie lokaty niżej sklasyfikowana została Pola Bełtowska (56,5 m).

Rundę finałową rozegrano w całości z 26. platformy.

W klasyfikacji generalnej cyklu prowadzi Marija Jakowlewa (200 pkt.) przed Bing Dong (185 pkt.) oraz Birun Shao (169 pkt.). Najlepsza z Polek, Natalia Słowik z dorobkiem 40 punktów zajmuje siedemnastą pozycję.

Na piątek zaplanowano drugi konkurs w Kuopio. O 8:00 czasu polskiego rozpocznie się seria próbna poprzedzająca zawody.