LGP Pań w Wiśle: Premierowa wygrana Bogataj, Konderla z punktami

Ursa Bogataj została zwyciężczynią inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix pań 2021 na Skoczni im. Adama Małysza (HS134) w Wiśle. Reprezentantka Słowenii wygrała dzięki dwóm skokom na odległość 126,5 metra. Druga była Sara Takanashi, a trzecia Nozomi Maruyama. Do finału awansowała Nicole Konderla (102 m i 95,5 m), która zakończyła zawody na dwudziestym szóstym miejscu.

Ursa Bogataj prowadziła już na półmetku rywalizacji. Słowenka lotem na 126,5 metra ustanowiła nowy kobiecy rekord skoczni, dzięki czemu wyprzedzała o 2,7 punktu Sarę Takanashi (121,5 m). Trzecia była Nozomi Maruyama (120 m), a tuż za nią znajdowały się Ema Klinec (116 m) ex aeaquo z Yuki Ito (123,5 m) oraz Nika Kriznar (115 m).

Siódme miejsce po pierwszej serii zajmowała Eva Pinkelnig (116 m). Ósma była Marita Kramer (114 m), dziewiąta Daniela Iraschko-Stolz (112,5 m), zaś dziesiąta Jerneja Brecl (112 m).

Awans do finału wywalczyła Nicole Konderla. Reprezentantka Polski wylądowała na 102 metrze i sklasyfikowana była na dwudziestej piątej pozycji.

Na dwóch ostatnich miejscach udział w zawodach zakończyły Wiktoria Przybyła (81 m) oraz Anna Twardosz (83,5 m).

W finale Ursa Bogataj powtórzyła rekordowy skok na odległość 126,5 metra i odniosła pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach Letniego Grand Prix. Słowenka pokonała o 2,3 punktu drugą Sarę Takanashi (126,5 m) oraz o 15,1 punktu Nozomi Maruyamę (121,5 m). Czwarta była Eva Pinkelnig (125 m), piąta Ema Klinec (123 m), a szósta Yuki Ito (122 m).

Czołową dziesiątkę konkursu skompletowały Nika Kriznar (119 m), Marita Kramer (118 m), Daniela Iraschko-Stolz (108,5 m) oraz Jerneja Brecl (113,5 m).

Nicole Konderla w drugiej próbie uzyskała wynik 95,5 metra i zakończyła zawody w rodzimej Wiśle na dwudziestym szóstym miejscu.

Obie sobotnie serie konkursowe rozegrano w całości z 17. belki startowej.

Ursa Bogataj (100 pkt.) została pierwszą liderką Letniego Grand Prix pań 2021 i wyprzedza bezpośrednio Japonki - Sarę Takanashi (80 pkt.) oraz Nozomi Maruyamę (60 pkt.). Nicole Konderla z dorobkiem 5 punktów jest dwudziesta szósta.

W klasyfikacji Letniego Pucharu Narodów prowadzą Słowenki (242 pkt.) przed Japonkami (199 pkt.) i Austriaczkami (149 pkt.). Polki (5 pkt.) zajmują dziesiątą lokatę.

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Wiśle. O 11:45 rozpoczną się kwalifikacje z udziałem czterech reprezentantek Polski do zaplanowanych na 13:00 zawodów.