LPK we Frenštácie: Zwycięstwo Schwanna, Kot trzeci!

Mika Schwann odniósł zwycięstwo w sobotnim konkursie Letniego Pucharu Kontynentalnego we Frenštácie (HS106). Reprezentant Austrii wygrał dzięki skokom na odległość 104,5 m i 102,5 m. Drugie miejsce zajął Czech Cestmir Kozisek, a trzeci był Maciej Kot. Do finału awansowało czterech Polaków.

Mika Schwann prowadził już na półmetku sobotnich zmagań na Areal Horecky. Austriak poszybował na odległość 104,5 metra i wyprzedzał o 2,4 punktu Macieja Kota (106 m). Trzeci był Markus Mueller (104 m) przed zawodnikami gospodarzy - Viktorem Polaskiem (101,5 m) i Cestmirem Koziskiem (104 m).

Na kolejnych pozycjach uplasowali się Clemens Leitner (102 m) oraz Robin Pedersen (100,5 m). Ósmy był Tomasz Pilch, który wylądował na 100 metrze. Czołową dziesiątkę zamykali Kevin Maltsev (101 m) i Thomas Lackner (100 m), zaś jedenastą pozycję zajmował Paweł Wąsek (100,5 m).

Oprócz Kota, Pilcha i Wąska, awans do finału wywalczył również osiemnasty Kacper Juroszek (98,5 m). Na pierwszej serii udział w konkursie zakończyli czterdziesty siódmy Jarosław Krzak (91,5 m) oraz pięćdziesiąty drugi Adam Niżnik (89,5 m).

W finale Mika Schwann sięgnął po zwycięstwo w konkursie dzięki próbie na odległość 102,5 metra. Austriak pokonał różnicą 7 punktów Cestmira Koziska (102,5 m). Reprezentant gospodarzy awansował na drugą lokatę, wyprzedzając o 0,1 punktu Macieja Kota (99,5 m). Tuż za podium znaleźli się Viktor Polasek (98,5 m), Markus Mueller (96,5 m) oraz Kevin Maltsev (101 m).

Na kolejnych pozycjach rywalizację zakończyli Eetu Nousiainen (102,5 m), Robin Pedersen (99 m) oraz Stefan Rainer (100,5 m). Dziesiątą lokatę zajęli ex aequo Kacper Juroszek (106,5 m) i Jernej Presecnik (100,5 m).

Paweł Wąsek po skoku na 98 metr sklasyfikowany został na szesnastym miejscu. Dwudziesty był Tomasz Pilch (96 m).

Sobotnie zawody rozegrano w całości z 15. belki startowej.

Po konkursach we Frenštácie, liderem Letniego Pucharu Kontynentalnego pozostał Eetu Nousiainen (238 pkt.). Fin wyprzedza Austriaka Mikę Schwanna (216 pkt.) oraz Niemca Philippa Raimunda (179 pkt.). Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem jest dziesiąty Maciej Kot (105 pkt.).

Kolejne zawody Letniego Pucharu Kontynentalnego zostaną rozegrane za tydzień, 21-22 sierpnia w rumuńskim Rasnovie (HS97).