LPK w Rasnovie: Austriackie podium, Juroszek piąty

Manuel Fettner bezapelacyjnie wygrał sobotnie zawody z cyklu Letniego Pucharu Kontynentalnego w Rasnovie (HS97). Najlepszy występ w karierze na drugim szczeblu zawodów FIS zaliczył Kacper Juroszek, który wywalczył 5. miejsce.

Dla Manuela Fettnera sobotnia wiktoria jest już dwudziestą drugą w karierze na tym poziomie zawodów FIS. 36-letni Austriak spisał się najlepiej w obu rundach ocenianych. W pierwszej doleciał do 101. metra, co dawało mu kilkupunktową przewagę nad depczącymi mu po piętach rodakami, a w finale przypieczętował wygraną lotem mierzącym 95,5 metra. Drugi w sobotę finiszował Ulrich Wohlgenannt (102 oraz 91,5 metra), a trzeci nowy lider Letniego Pucharu Kontynentalnego 2021 - Mika Schwann (100 i 94 metry).

Na czwartej pozycji uplasował się Norweg Fredrik Villumstad (93,5 oraz 97 metrów), z kolei piąty był Kacper Juroszek (98,5 oraz 99 metrów). Dla 20-letniego członka polskiej kadry narodowej jest to najlepszy wynik w dotychczasowej karierze. Podobnie jak w przypadku szóstego Fatiha Ardy Ipcioglu z Turcji (100 i 93 metry).

O niespodziankę pokusili się też inni zawodnicy z nacji słabszych skokowo. Andrew Urlaub ze Stanów Zjednoczonych otworzył drugą dziesiątkę, Ukrainiec Andrij Waskuł zajął 12. miejsce, a na 17. pozycji znalazł się Danił Wasiljew z Kazachstanu. Wydarzeniem godnym odnotowania jest pierwszy punkt Qiwu Songa z Chin. 20-latek tym samym zyskał prawo startu w zawodach najwyższej rangi, a także zapewnił swojej reprezentacji olimpijski bilet na przyszłoroczne igrzyska w Pekinie. Azjata skorzystał na nieszczęściu Andreia Feldoreana. Przedstawiciel gospodarzy został zdyskwalifikowany w drugiej serii za nieregulaminowe buty.

Do czołowej "30" awansowało jeszcze dwóch Polaków. Klemens Joniak (93,5 oraz 90 metrów) został sklasyfikowany na 26. miejscu, a Adam Niżnik (dwukrotnie 92 metry) wylądował dwa "oczka" niżej.

Mateusz Gruszka (34. pozycja), Jarosław Krzak (43. lokata) i Szymon Zapotoczny (45. miejsce) pożegnali się z konkursem już po I serii.

Niedzielne zawody mężczyzn rozpoczną się o 13 czasu polskiego.