LPK w Rasnovie: Triumf Schwanna, Juroszek szósty

Mika Schwann wygrał niedzielny konkurs Letniego Pucharu Kontynentalnego na skoczni Trambulina Valea Carbunarii (HS97) w Rasnovie. Reprezentant Austrii oddał skoki na odległość 98 m oraz 94,5 m. Drugie miejsce zajął Manuel Fettner, a trzeci był Andrew Urlaub. Do finału awansował tylko jeden Polak - Kacper Juroszek, który ukończył zawody na szóstej pozycji.

Pierwsza seria konkursowa została zdominowana przez reprezentantów Austrii, którzy zajęli cztery czołowe lokaty. Liderem na półmetku był Mika Schwann (98 m), który wyprzedzał o 2,5 punktu Manuela Fettnera (97 m). Trzecie miejsce zajmował Maximilian Steiner (96,5 m), a czwarte David Haagen (94 m).

Na piątej pozycji sklasyfikowany był Kacper Juroszek. Reprezentant Polski wylądował na 95 metrze i tracił 4,3 punktu do miejsca na podium. Tuż za nim plasowali się Andrew Urlaub (94,5 m), Fredrik Villumstad (94 m), Ulrich Wohlgenannt (93 m) oraz Jernej Presecnik (93 m). Czołową dziesiątkę skompletował Marcel Strzinar z wynikiem 92 metrów.

Pozostali Biało-Czerwoni nie awansowali do serii finałowej. Na trzydziestej drugiej pozycji zawody zakończył Adam Niżnik (87 m) przed Klemensem Joniakiem (86 m). Trzydziestą ósmą lokatę zajęli wspólnie Jarosław Krzak (86 m) i Szymon Zapotoczny (85 m), zaś Mateusz Gruszka (84 m) był czterdziesty pierwszy.

W finale Mika Schwann uzyskał odległość 94,5 metra i ostatecznie pokonał o 0,4 punktu kolegę z kadry, Manuela Fettnera (95 m). Na najniższy stopień podium z szóstego miejsca wskoczył Andrew Urlaub (96 m). Amerykanin okazał się lepszy od Fredrika Villumstada (95,5 m) oraz Ulricha Wohlgenannta (95,5 m).

Kacper Juroszek w drugiej serii wylądował na 93 metrze i zakończył rywalizację w Rasnovie na szóstej pozycji, przed Davidem Haagenem (92 m), Maximilianem Steinerem (89,5 m) oraz Jernejem Presecnikiem (93,5 m). Czołową dziesiątkę zakończył Marcel Strzinar (93,5 m).

Cały niedzielny konkurs przeprowadzono z 25. belki startowej.

Dzięki niedzielnej wygranej w Rumunii, Mika Schwann (376 pkt.) umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji Letniego Pucharu Kontynentalnego. Austriak wyprzedza sklasyfikowanych ex aequo Eetu Nousiainena oraz Davida Siegela (po 238 pkt.). Dziewiąte miejsce zajmuje Kacper Juroszek (130 pkt.).

Zawody w Rasnovie zakończyły pierwszy period tegorocznej edycji Letniego PK. Dodatkowe miejsca startowe na drugi okres startowy Letniego Grand Prix, obejmujący konkursy w Szczuczyńsku, Czajkowskim, Rasnovie, Hinzenbach i Klingenthal, wywalczyły reprezentacje Austrii, Finlandii i Niemiec.

Kolejne zawody Letniego Pucharu Kontynentalnego rozegrane zostaną za trzy tygodnie, 11-12 września w Bischofshofen (HS142).