FC w Einsiedeln: Zwycięski powrót Thomasa Dietharta

Thomas Diethart został zwycięzcą sobotniego konkursu FIS Cup na Skoczni im. Andreasa Kuettela (HS117) w Einsiedeln. Powracający po wznowieniu kariery, reprezentant Austrii triumfował dzięki skokom na odległość 115 m i 112,5 m. Drugie miejsce zajął Clemens Aigner, a trzeci był Felix Hoffmann. Najlepszy z Polaków, Marcin Wróbel sklasyfikowany został na 13. pozycji. Punktowało czterech Biało-Czerwonych.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdowało się dwóch zawodników. Thomas Diethart (115 m) oraz Felix Hoffmann (115,5 m) wyprzedzali o 1,6 punktu trzeciego Clemensa Aignera (116,5 m). Czwarty był Francisco Moerth (114,5 m), piąty Luca Geyer (11 m), natomiast szósty Clemens Leitner (111,5 m).

Czołową dziesiątkę rundy uzupełniali Stefan Huber (110 m), Elias Medwed (106 m), Justin Lisso (112,5 m) oraz Ben Bayer (111,5 m).

Do finału awansowało czterech reprezentantów Polski. Piętnaste miejsce na półmetku zajmował Arkadiusz Jojko (108 m). Siedemnasty był Marcin Wróbel (110 m), dziewiętnasty Jan Habdas (108 m), z kolei dwudziesty czwarty Mateusz Gruszka (104 m).

Na trzydziestej pierwszej pozycji rywalizację zakończył Adam Niżnik (105,5 m) przed Klemensem Joniakiem (102 m). Trzydziesty czwarty był Szymon Jojko (100,5 m), natomiast czterdziesty siódmy Szymon Zapotoczny (89 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 12. belki startowej.

W rundzie finałowej Thomas Diethart przypieczętował wygraną lotem na odległość 112,5 metra. Austriak triumfował z przewagą 0,8 punktu nad Clemensem Aignerem (114,5 m), który początkowo widniał w tabeli wyników jako zwycięzca zawodów. Na najniższym stopniu podium stanął Felix Hoffmann (113 m), a tuż za nim uplasowali się Francisco Moerth (112 m), Stefan Huber (113,5 m) oraz Elias Medwed (116,5 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani zostali Justin Lisso (117 m), Clemens Leitner (113,5 m) oraz Luca Geyer (106,5 m). Czołową dziesiątkę zamknął Peter Resinger z wynikiem 110,5 metra.

Najlepszym Polakiem okazał się Marcin Wróbel, który po finałowej próbie na 107 metr zakończył sobotnie zmagania w Einsiedeln na trzynastym miejscu. Dziewiętnasty był Jan Habdas (108,5 m), dwudziesty Arkadiusz Jojko (104,5 m), a dwudziesty dziewiąty Mateusz Gruszka (98 m).

Druga runda została przeprowadzona z 12. platformy. Ostatnia piątka zawodników oddawała z kolei swoje próby z 11. belki.

Sobotnia rywalizacja na Andreas-Kuettel-Schanze nie wprowadziła zmian w czołówce klasyfikacji generalnej cyklu FIS Cup. Liderem pozostał Mika Schwann (340 pkt.) przed Justinem Lisso (219 pkt.) i Markusem Rupitschem (169 pkt.). Najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem Polski jest czternasty Mateusz Gruszka (90 pkt.).

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Einsiedeln. Początek zawodów o 9:30, a godzinę wcześniej rozpocznie się seria próbna.