Strona główna • Chińskie Skoki Narciarskie

W Chinach powstaje kolejny ośrodek skoków narciarskich

"Mają rozmach..." - powiedział kiedyś bohater kultowej polskiej komedii z lat 90. Stefan "Siara" Siarzewski. Z ogromnym rozmachem Chińczycy, gospodarze najbliższych igrzysk, rozbudowują swoją infrastrukturę w sportach zimowych. Ogromny nacisk na rozpropagowanie zawodowo i rekreacyjnie uprawianych konkurencji narciarskich i łyżwiarskich, na realizację hasła "trzysta milionów Chińczyków na lodzie i śniegu", przekłada się na wprost na wyrastające jak grzyby po deszczu nowe ośrodki sportowe. 


Liczba inwestycji dotyczących obiektów do skoków narciarskich, jakie w ostatnich latach przeprowadzono w Chinach, mogłaby zawstydzić niejedno europejskie państwo o bogatych narciarskich tradycjach. Najpierw w Yabuli, które gościło zimowych uniwersjadowiczów w 2009 roku, położono nowy igelit, a w Jilin w sposób gruntowny zmodernizowano skocznię normalną, czyniąc z niej, jak mówią miejscowi działacze, jedną z najnowocześniejszych na świecie. Po tym jak otwarto olimpijski kompleks w Zhangjikaou, bliźniacze skocznie postawiono w Layiuan. Tamtejsze obiekty mają swoje zaplecze w postaci mniejszych skoczni i najnowocześniejszego na świecie tunelu aerodynamicznego. 

W tym roku ogłoszono, że powstanie tam pierwsza chińska akademia sportów zimowych, która docelowo ma stać się ośrodkiem kształcącym światowej klasy sportowców. Doskonała infrastruktura, innowacyjny system szkolenia, wysoko wykwalifikowany sztab trenerów, nauczycieli i instruktorów ma uczynić z tego miejsca wyjątkową uczelnię w skali światowej. Laiyuan jest oddalone od Pekinu o niecałe 200 kilometrów, a w stolicy Chin ma znajdować się administracyjna siedziba uczelni. Na korzyść tego miejsca ma świadczyć stosunkowo niska temperatura przypadająca na letnie miesiące. Rzadko notuje się tam upały, a jej średnia wysokość wynosi wówczas 21,7 stopnia Celsjusza. Z kolei przez całą zimę panują tam zazwyczaj ujemne temperatury.

To jednak nie wszystko. Jeszcze w tym roku, w październiku, ma zostać oddany do użytku nowy, tym razem czysto treningowy, ośrodek skoków narciarskich w Tonghua. Jest to miejscowość uważana za miejsce narodzin chińskiego narciarstwa wyczynowego. Stamtąd pochodzi Shan Zhaojian określany mianem ojca chińskich nart. To też lokalizacja pierwszej chińskiej skoczni, która stanęła tam w 1938 roku. Zbudowali ją Japończycy, którzy okupowali te rejony i na ich terenie utworzyli marionetkowe państwo Mandżukuo.

Na tej właśnie skoczni odbyły się prawdopodobnie w 1943 roku zawody w ramach igrzysk azjatyckich. Udział w nich wzięli jednak tylko Japończycy i reprezentanci gospodarzy, czyli generalnie rzecz biorąc, przynajmniej w ogromnej większości, też Japończycy. Rozbieg skoczni zbudowany był z cegieł. W latach 40. skocznia została zniszczona, a na jej miejscu w 1953 roku powstała postawiona już przez Chińczyków konstrukcja drewniana. Na skoczni Jiangnan można było osiągać prawdopodobnie kilkudziesięciometrowe odległości. Co ciekawe, przez pięć lat stała ona nieużywana, gdyż... brakowało odważnych, którzy zechcieliby się z nią zmierzyć. Dopiero w 1958 roku wspomniany Shan Zhaojian, dziś 81-letni nadal aktywny narciarz,  jako pierwszy ruszył z rozbiegu. Został lokalnym bohaterem i pociągnął za sobą innych śmiałków. 

W tej chwili w Tonghua powstaje nowy ośrodek sportowy o powierzchni dwunastu kilometrów kwadratowych. Na jego terenie znajdzie się centrum obsługi turystyki, muzeum narciarstwa, hala łyżwiarska, trasy biegowe, centrum biathlonowe, hotel z gorącymi źródłami, trasy do narciarstwa alpejskiego i centrum treningowe skoków narciarskich z obiektami K-25, K-40 i K-60. Budowa dwóch ostatnich jest już na ukończeniu. Inwestycja ma za zadanie między innymi napędzać rozwój okolicznych branż i stanowić motor napędowy do rewitalizacji tamtejszego przemysłu. - Aby pozwolić w pełni doświadczyć turystom uroku lodu i śniegu tworzymy kompleksowy i zintegrowany ośrodek, biorąc pod uwagę kwestie gastronomiczne, hotelowe, transportowe, turystyczne, rozrywkowe i handlowe - tłumaczy Liu Qiang, jeden z odpowiedzialnych za powstanie nowoczesnego centrum.