Strona główna • Austriackie Skoki Narciarskie

Iraschko-Stolz i D. Huber najlepsi na początek mistrzostw Austrii

Austriacy mają za sobą pierwszą część tegorocznej edycji krajowego czempionatu. W sobotę odbyły się zawody indywidualne na 115-metrowym obiekcie w Stams, podczas których złote medale zdobyli Daniela Iraschko-Stolz i Daniel Huber.

Choć Brunnental Schanze (HS115) w Stams w myśl przepisów Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) jest kwalifikowana do grona dużych obiektów, tym razem Austriacy wyłonili na niej mistrzów kraju na skoczni normalnej. Drugą częścią zmagań będzie niedzielna rywalizacja indywidualna na Bergisel (HS128) w Innsbrucku.

W starciu mężczyzn najlepszy okazał się Daniel Huber. 28-latek prowadził już po pierwszej serii, w której uzyskał 112,5 metra. W oddał równie długi skok, co zapewniło mu drugie w karierze złoto mistrzostw Austrii. Pierwsze zdobył w 2018 roku, kiedy nie miał równych sobie na dużej skoczni w Bischofshofen. Drugie miejsce, ze stratą 4,6 pkt, wywalczył Jan Hoerl (107,5 oraz 111,5 metra). Skład podium uzupełnił Markus Schiffner (110,5 oraz 112 metrów).

Sobotnie zawody bez zdobyczy medalowej zakończył Stefan Kraft. Trzykrotny mistrz świata na półmetku zajmował dopiero 7. miejsce, natomiast w finale oddał najdłuższy skok dnia. Lot mierzący 116 metrów dał mu awans na 4. miejsce. Jego strata do trzeciej pozycji wyniosła niespełna punkt. Piąty finiszował Daniel Tschofenig - najlepszy z juniorów, a na szóstej lokacie uplasował się Timon-Pascal Kahofer.

Na starcie zabrakło Philippa Aschenwalda, Miki Schwanna czy Michaela Hayboecka, który na początku października przeszedł operację pleców.

W kategorii kobiet równych sobie nie miała Daniela Iraschko-Stolz. Blisko 38-letnia sportsmenka wykorzystała nieobecność trio z regionu Salzburga - Marity Kramer, Lisy Eder i Chiary Kreuzer - i obroniła tytuł sprzed roku. Jej wyniki to 104,5 oraz 106 metrów. Kolejno srebro i brąz - podobnie jak w 2020 roku w Eisenerz - zdobyły Eva Pinkelnig i Sophie Sorschag.