Strona główna • Japońskie Skoki Narciarskie

Japończyk znów z Kryształową Kulą? Ryoyu Kobayashi błyszczy na Okurayamie

Ryoyu Kobayashi na trzy tygodnie przed pierwszym konkursem z cyklu Pucharu Świata sygnalizuje, iż jest znakomicie przygotowany do wyzwań dotyczących rywalizacji na śniegu. Blisko 25-letni zawodnik z pokaźną przewagą wygrał sobotnie zmagania Japończyków na wyspie Hokkaido.

Zawody na Okurayamie (HS137) w Sapporo odbyły się w ramach 34. edycji Pucharu UHB. Ryoyu Kobayashi, który przed tygodniem został podwójnym mistrzem Japonii, ponownie był poza zasięgiem rodaków. W pierwszej serii doleciał do 130. metra, a w finale uzyskał aż 143,5 metra. Warto podkreślić, iż w obu rundach ruszał na próg ze skróconego najazdu. W pierwszej serii była to 6. belka, a w finałowej 4.

Drugi finiszował starszy brat Ryoyu - Junshiro Kobayashi. Wyniki 30-latka to 133 metry (8. belka) i 135,5 metra (6. belka). Różnica między rodzeństwem wyniosła 25,5 pkt. Na najniższym stopniu podium stanął Naoki Nakamura (127,5 metra; 8. belka i 134 metry; 6. belka).

Ponad 50 punktów do Ryoyu Kobayashiego stracił Yukiya Sato (129,5 metra; 8. belka i 128,5 metra; 6. belka), który jeszcze pod koniec września pokonał go w ramach Letniego Grand Prix w Hinzenbach. Tym razem rekordzista Wielkiej Krokwi uplasował się na czwartej pozycji. Daiki Ito i Keiichi Sato, którzy także wystartują w listopadowej inauguracji Pucharu Świata w Niżnym Tagile, wywalczyli kolejno 6. i 8. pozycję.

49-letni Noriaki Kasai zamknął drugą dziesiątkę. Weteran na półmetku zajmował 14. lokatę po 130,5-metrowej próbie z 14. belki, natomiast w finale zakończył lot już na 115. metrze (8. belka).

Zawody kobiet zdominowała Sara Takanashi (134,5 oraz 136,5 metra). Podium uzupełniły Yuka Kobayashi oraz Yuki Ito.