PŚ w Klingenthal: Stefan Kraft wygrywa, 80. podium Kamila Stocha!

Stefan Kraft odniósł zwycięstwo w sobotnich zawodach Pucharu Świata na Vogtland Arenie (HS140) w Klingenthal. Reprezentant Austrii wygrał dzięki skokom na odległość 138 m oraz 130 m. Drugie miejsce zajął Halvor Egner Granerud, a trzeci był Kamil Stoch, który po raz 80. w karierze stanął na podium zawodów tego cyklu. Pucharowe punkty zdobyło trzech Polaków.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Stefan Kraft. Trzykrotny mistrz świata poszybował na 138 metr i wyprzedzał o 6,4 punktu Manuela Fettnera (135,5 m) oraz o 7,5 punktu Ryoyu Kobayashiego (136,5 m). Czwarty był Kamil Stoch, który po skoku na 132 metr tracił 1,1 punktu do miejsca na podium. Tuż za Polakiem plasowali się Halvor Egner Granerud (136 m) i Markus Eisenbichler (132,5 m).

Lider Pucharu Świata, Karl Geiger był siódmy z wynikiem 132 metrów. Ósme miejsce zajmował Marius Lindvik (133 m), dziewiąte Stephan Leyhe (134 m), natomiast dziesiąte Jan Hoerl (132 m).

Awans do finału uzyskało jeszcze dwóch Polaków. Szesnaste miejsce na półmetku zajmował Piotr Żyła (130,5 m), zaś dwudziesty piąty był Paweł Wąsek (128 m).

Aleksander Zniszczoł wylądował na 125 metrze i zakończył sobotni konkurs na trzydziestej siódmej pozycji.

W finale Stefan Kraft wylądował na 130 metrze i odniósł 22. zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata w jego karierze. Austriak pokonał różnicą pięciu punktów drugiego Halvora Egnera Graneruda (137,5 m). Na trzecim miejscu rywalizację zakończył Kamil Stoch, który w finale poszybował na 133 metr i okazał się lepszy od Karla Geigera (135 m) i Markusa Eisenbichlera (137 m).

Szósty był Andreas Wellinger (139 m), siódmy Ryoyu Kobayashi (132 m), ósmy Robert Johansson (134,5 m), a dziewiąty Marius Lindvik (135 m). Pierwszą dziesiątkę zamknął Jan Hoerl z wynikiem 134,5 metra.

Piotr Żyła w finale wylądował na 130 metrze i ostatecznie był siedemnasty. Trzydziestą pozycję zajął Paweł Wąsek (118 m).

Sobotni konkurs w Klingenthal rozegrano z 16. belki startowej.

Kamil Stoch po raz 80. w karierze stanął na podium zawodów Pucharu Świata. Trzykrotny mistrz olimpijski ma w swoim dorobku 39 zwycięstw, 22 drugie miejsca oraz 19 trzecich pozycji. Tym samym awansował na czwarte miejsce w klasyfikacji wszech czasów, zrównując się z Simonem Ammannem. Częściej w czołowej trójce klasyfikowani byli tylko Janne Ahonen (108 razy), Adam Małysz (92) i Gregor Schlierenzauer (88). To 235. indywidualne polskie podium w zawodach tej rangi.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi Karl Geiger (405 pkt.) przed Stefanem Kraftem (306 pkt.) i Markusem Eisenbichlerem (287 pkt.). Kamil Stoch z dorobkiem 161 punktów awansował na szóstą pozycję.

W Pucharze Narodów liderują Niemcy (1404 pkt.) przed Austriakami (1129 pkt.) i Słoweńcami (1010 pkt.). Szóste miejsce zajmują Polacy (493 pkt.).

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Klingenthal. O 14:00 rozpoczną się kwalifikacje, zaś o 16:00 same zawody.