Strona główna • Igrzyska Olimpijskie

ZIO w Pekinie: Ursa Bogataj mistrzynią olimpijską!

Słowenia z pierwszym w historii złotym medalem olimpijskim w skokach narciarskich! Ursa Bogataj wywalczyła tytuł mistrzyni w konkursie indywidualnym kobiet na normalnej skoczni w Zhangjiakou (HS106), ustanawiając w pierwszej serii rekord obiektu - 108 metrów. Srebrny medal zdobyła, prowadząca na półmetku, Katharina Althaus, zaś brąz trafił do Niki Kriznar. Polki nie awansowały do finału.

Po pierwszej serii konkursowej na prowadzeniu znajdowała się Katharina Althaus. Reprezentantka Niemiec oddała skok na odległość 105,5 metra. Druga, ze stratą 3,1 punktu do liderki, była Ursa Bogataj, która lotem na 108 metr ustanowiła rekord skoczni w Zhangjiakou. Tuż za nią plasowały się jej rodaczki - trzecia Nika Kriznar (103 m) oraz czwarta Ema Klinec (100 m). Na piątej pozycji znajdowała się Sara Takanashi (98,5 m), zaś szóstą pozycję zajmowała Thea Minyan Bjoerseth (99,5 m).

Czołową dziesiątkę rundy uzupełniały Josephine Pagnier (96 m), Spela Rogelj (93 m), Irina Awwamukowa (95 m) oraz Yuki Ito (94 m). Tuż przed skokiem problemy z goglami miała Frida Westman. Zdenerowana Szwedka wylądowała na 87 metrze i zajmowała na półmetku dwudziestą pierwszą lokatę.

Reprezentantki Polski nie awansowały do serii finałowej. Kinga Rajda po skoku na 69 metr zakończyła rywalizację na trzydziestej piątej pozycji. Tuż za nią sklasyfikowana została Nicole Konderla (64 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 13., 14. i 15. belki startowej.

W finale zaatakowała Ursa Bogataj, która poszybowała na 100 metr i czekała na odpowiedź Kathariny Althaus. Liderka na półmetku wylądowała na 94 metrze i tym samym Słowenka, która nigdy nie wygrała zawodów Pucharu Świata, została mistrzynią olimpijską. Podobnie jak przed czterema laty, Niemka zdobyła srebrny medal ze stratą 2,2 punktu. Brązowy krążek wywalczyła z kolei Nika Kriznar (99,5 m).

Tuż za olimpijskim podium zawody zakończyła Sara Takanashi (100 m) przed Emą Klinec (90,5 m) oraz Silje Opseth (95 m). Siódma była Irina Awwakumowa (89,5 m), ósma Lisa Eder (90 m), dziewiąta Spela Rogelj (82 m), zaś pierwszą dziesiątkę zamknęła Irma Machinia (90 m).

Rundę finałową przeprowadzono w całości z 14. platformy.

Złoty medal olimpijski to największy sukces sportowy w karierze Ursy Bogataj. Niespełna 27-letnia reprezentantka Słowenii jeszcze nigdy nie triumfowała w zawodach Pucharu Świata, zaś dwukrotnie zajmowała drugie i pięciokrotnie trzecie miejsce. Lepiej spisywała się w Letnim Grand Prix. W 2021 roku dwukrotnie zwyciężyła w Wiśle, a ponadto była najlepsza w Courchevel i Czajkowskim.

Dzisiejsze krążki Ursy Bogataj i Niki Kriznar to pierwsze medale olimpijskie dla Słowenii w kobiecych skokach narciarskich. Katharina Althaus z dwoma srebrnymi medalami z Pjongczangu i Pekinu została z kolei pierwszą multimedalistką olimpijską w żeńskich skokach.

W poniedziałek o 12:45 czasu polskiego zawodniczki wezmą udział w premierowym olimpijskim konkursie drużyn mieszanych. Dla skoczkiń będzie to pożegnanie z igrzyskami w Pekinie. Na niedzielę zaplanowano sesję treningową, która rozpocznie się o 8:00 naszego czasu.