Strona główna • Niemieckie Skoki Narciarskie

Opuszcza świat skoków narciarskich i zajmie się... teorią względności

Rudi Tusch 67-letni, były skoczek narciarski, a w latach 1988-1993 trener reprezentacji Niemiec ma do wykonania ostatnią misję w świecie skoków narciarskich. Podczas nadchodzących zawodów Pucharu Świata w lotach w Oberstdorfie będzie pełnił funkcję członka komitetu organizacyjnego. Zaraz potem odchodzi na emeryturę, podczas której ma zamiar zgłębić w całości... teorię względności.


Rudi Tusch to prawdziwy człowiek renesansu. Oprócz swojej działalności na niwie sportowej jest członkiem popularnej w Chiemgau grupy muzycznej Ribisl-Musi, prowadził też wykłady z fizyki u prof. Paula Wagnera na Uniwersytecie Wiedeńskim. - Na starość trzeba coś zrobić dla mózgu, a ten temat zawsze mnie fascynował – wyjaśnia swój dość nietypowy kierunek zainteresowań były trener skoków narciarskich. 

Prawie codziennie przegląda w internecie materiały z tego zakresu i czyta równolegle pięć książek, które zdobył na ten temat. Razem z prof. Wagnerem pojawił się na kanale YouTube. Tematem fascynuje się odkąd po maturze zaczął studiować matematykę i fizykę. Matematykę ukończył, ale jeśli chodzi o fizykę to wypadł z obiegu na około 20 lat, by wreszcie do niej powrócić.

Konwencja sumacyjna, pochodne cząstkowe, transformacja, składowe kowariantne i kontrawariantne, pochodne kowariantne i tensory krzywizny - to pojęcia, które w najbliższym czasie będzie zgłębiał były skoczek i trener. - Mogę powiedzieć, że najpierw było to moje hobby, a potem stało się moim uzależnieniem. Matematyka i fizyka kryją w sobie wiele bardzo ciekawych aspektów. Taka geometria różniczkowa to naprawdę niezwykły temat dotyczący czasu i przestrzeni - wyjaśnia Tusch, który największy nacisk w swoich działaniach naukowych zamierza położyć na pełne zrozumienie teorii względności Alberta Einsteina, swój największy autorytet z dziedziny fizyki.

Tusch pochodzi z Oberstdorfu. Do 24 roku życia był skoczkiem narciarskim, nic wielkiego jednak w tej dyscyplinie jako sportowiec nie osiągnął. Po igrzyskach w Calgary w 1988 na pięć lat objął funkcję trenera reprezentacji Niemiec. Pod jego okiem Jens Weissflog i Dieter Thoma wygrywali Turniej Czterech Skoczni. Ten drugi został też triumfatorem mistrzostw świata w lotach.