Strona główna • Puchar Świata

Zakazane wiązania i więcej punktów za niekorzystny wiatr - sobotnie decyzje FIS

Wraz z zakończeniem sezonu, Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) rozpoczyna prace nad kolejną zimą. W sobotę w Zurychu miało miejsce posiedzenie podkomisji ds. sprzętu i rozwoju skoków narciarskich, mające charakter hybrydowy (część uczestników była obecna online). Podczas spotkania doszło do podjęcia kilku decyzji dotyczących ekwipunku zawodników oraz przepisów.


Jedną z kluczowych decyzji była kwestia doprecyzowania zasad mocowania wiązań. Decyzją podkomisji, jeden z typów wiązań stosowany ostatniej zimy, zaprojektowany przez firmę Slatnar, nie może być dłużej używany. Wspomniany system budził wiele wątpliwości podczas zakończonego sezonu. Powodem decyzji były względy bezpieczeństwa przedstawione przez komisję ekspercką.

Innym ważnym punktem obrad była kwestia butów skokowych. Minionej zimy głośnym tematem była nowinka polskiej firmy Nagaba, która została zabroniona przez FIS, zaś polscy skoczkowie byli z jej powodu kilkakrotnie dyskwalifikowani. W przypadku obuwia również określono zasady, zaś sprawą zajmie się grupa robocza złożona z ekspertów FIS, producentów sprzętu, przedstawiciela zawodników - Jerneja Damjana oraz polskiego członka podkomisji - Łukasza Kruczka. Wspomniana grupa ma spotkać się 13 kwietnia, aby przedyskutować kwestię butów i sformułować ostateczną propozycję do zatwierdzenia na Kongresie FIS.

Podobnie jak w przypadku butów, grupa robocza zajmie się także tematem kształtu czubów nart skokowych. Spotkanie dotyczące tej kwestii zaplanowano na 26 kwietnia.

Zmiany spotkają także system kompensacji punktowej za wiatr. W 2013 roku FIS podjęła decyzję o zwiększeniu o 21% wartości punktowej za niekorzystny, tylny wiatr. W sobotę zadecydowano o zwiększeniu tej wartości do 50%.

- Jest to konieczne ze względu na różne czynniki dotyczące materiałów, wyższych prędkości i innej techniki skoków, aby przybliżyć punkty kompensacyjne do rzeczywistości – twierdzi Borek Sedlak, który kierował wspomnianym projektem w ostatnich miesiącach. Więcej przyznawanych punktów ma zwiększyć uczciwość w rywalizacji nawet w trudnych warunkach wietrznych.

Zmiana w punktacji za niekorzystny wiatr wiejący w plecy zawodników zostanie przetestowana podczas tegorocznej edycji Letniego Grand Prix. Po zakończeniu cyklu zostanie podjęta decyzja o wprowadzeniu zmian również do zimowej rywalizacji.

Podczas obrad poruszono także inne kwestie, takie jak limit liczby kombinezonów na zawodnika w sezonie oraz zmiany w kontroli materiałów, które mogą zostać głównymi tematami podkomisji podczas spotkania zaplanowanego na wiosnę 2023 roku.

- To było bardzo intensywne oraz dobre spotkanie - mówi Sandro Pertile. Dyrektor Pucharu Świata nie ukrywa zadowolenia z decyzji podjętych w Zurychu: - Dzisiejszymi decyzjami obraliśmy kurs w kierunku przyszłości.

Wszystkie sobotnie decyzje podkomisji ds. sprzętu i rozwoju zostaną poddane do zatwierdzenia podczas majowego spotkania głównej komisji skoków narciarskich na Kongresie FIS.