Strona główna • Tureckie Skoki Narciarskie

"Wirtualna symulacja treningu". Politechnika w Erzurum wsparła tureckich skoczków

Zawodników reprezentujących słabsze nacje dzieli od czołowych ekip świata przepaść pod względem technologicznym i infrastrukturalnym. Jest to przepaść często nie do przeskoczenia. Dlatego w ramach swoich możliwości turecką kadrę innowacyjnym pomysłem postanowiła wesprzeć politechnika w Erzurum (ETU).


Projekt, który ma na celu pomóc skoczkom znad Bosforu, polega na wirtualnej symulacji warunków treningowych. Jego autorem jest Deniz Bedir, a pilotażowo będzie go testował najlepszy spośród Turków Fatih Arda Ipcioglu. Zawodnik zostanie wyposażony w specjalne gogle, słuchawki i kask, dzięki czemu poczuje się jak na skoczniach o różnych profilach i parametrach. Całość odbywa się w ramach Programu Wspierania Naukowych i Technologicznych Projektów Badawczych TÜBİTAK 1001 prowadzonego przez wydział nauk o sporcie tureckiej uczelni.

- Najskuteczniejszym sposobem na zwiększenie wydajności u skoczków narciarskich jest nieograniczony dostęp do środowiska treningowego, w którym mogą oni wykonywać wystarczającą liczbę prób oraz doskonalić swoje umiejętności motoryczne i kontrolę umysłową poprzez skakanie z różnych rodzajów skoczni - uważa autor projektu. - Tradycyjny trening posiada istotne ograniczenia.  W ramach naszego projektu wirtualna rzeczywistość jest bardzo przydatna w rozwoju umiejętności i stwarza warunki, by poprawić wydajność w świecie rzeczywistym.

Fatih Arda Ipcioglu jest pierwszym reprezentantem Turcji, który zdobył punkty Pucharu Świata, a jego apetyt rośnie w miarę jedzenia. - Planuję powiększyć mój dorobek punktowy w Pucharze Świata przez regularne wchodzenie do czołowej "trzydziestki". Potem chciałbym skierować moje oczy na medale. W tym sporcie wszystko jest możliwe - mówił niedawno w jednym z wywiadów.