LGP Pań w Wiśle: Bogataj o włos przed Kramer, Polki z punktami

Trzecie z rzędu zwycięstwo Ursy Bogataj na Skoczni im. Adama Małysza! Mistrzyni olimpijska triumfowała w inauguracyjnych zawodach Letniego Grand Prix pań w Wiśle po skokach na odległość 121,5 m oraz 118,5 m. Słowenka wyprzedziła o 0,1 punktu Maritę Kramer, a podium uzupełniła Nika Kriznar. Punkty do klasyfikacji generalnej cyklu zdobyły reprezentantki Polski - osiemnasta Nicole Konderla i dwudziesta trzecia Kinga Rajda.

Na półmetku rywalizacji prowadziła Marita Kramer. Zdobywczyni Kryształowej Kuli wylądowała na 119 metrze i miała 0,8 punktu przewagi nad Josephine Pagnier (125 m). Trzecie miejsce zajmowała Ursa Bogataj (121,5 m) przed swoją rodaczką, Niką Kriznar (116,5 m). Piąta była Chiara Kreuzer (118,5 m), a szósta Selina Freitag (123,5 m).

Na kolejnych pozycjach uplasowały się Katharina Althaus (114 m), Jacqueline Seifriedsberger (109,5 m), Yuka Kobayashi (116 m) oraz Julia Clair (112 m).

Nicole Konderla po skoku na 102 metr zajmowała dwudziestą lokatę. Dwudziesta szósta była Kinga Rajda (86 m).

W trakcie pierwszej serii jury zawodów kilkakrotnie decydowało się na zmianę pozycji belki. Zawodniczki startowały z 24., 22., 21. oraz 19. platformy.

W finale po zwycięstwo poszybowała Ursa Bogataj, która uzyskała odległość 118,5 metra. Słowenka wyprzedziła o zaledwie 0,1 punktu Maritę Kramer (118 m). Austriaczka z identyczną różnicą okazała się z kolei lepsza od trzeciej Niki Kriznar (124,5 m). Tuż za podium rywalizację w Wiśle zakończyły Josephine Pagnier (109,5 m), Katharina Althaus (111,5 m) oraz Chiara Kreuzer (114,5 m).

Siódme i ósme miejsce zajęły siostry znanych skoczków narciarskich - Selina Freitag (109,5 m) oraz Yuka Kobayashi (104 m). Dziewiąta była Pauline Hessler (112,5 m), zaś dziesiąta Julia Clair (111 m).

Nicole Konderla (110,5 m) zajęła osiemnaste miejsce, zaś dwudziesta trzecia była Kinga Rajda po finałowej próbie na odległość 113,5 metra.

Rundę finałową przeprowadzono z 24., 22., 21. i 20. belki.

Pierwszą liderką Letniego Grand Prix 2022 została Ursa Bogataj (100 pkt.), która wyprzedza Maritę Kramer (80 pkt.) oraz Nikę Kriznar (60 pkt.). Osiemnasta jest Nicole Konderla (13 pkt.), a dwudziesta trzecia Kinga Rajda (8 pkt.).

W klasyfikacji letniego Pucharu Narodów prowadzą Słowenki (196 pkt.) przed Austriaczkami (165 pkt.) i Niemkami (132 pkt.). Polki z dorobkiem 21 punktów zajmują szóstą pozycję.

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs pań w Wiśle. Początek zawodów o 17:30, a godzinę wcześniej odbędzie się seria próbna.