LPK w Lillehammer: Ringen ponownie najlepszy, Murańka powiększa limit startowy dla Polski

Podobnie jak w sobotę, również i w niedzielę Sondre Ringen triumfował w zawodach Letniego Pucharu Kontynentalnego w Lillehammer (HS140). Lider cyklu zwyciężył dzięki skokom na odległość 136 m oraz 138,5 m. Drugie miejsce zajął Ren Nikaido, a trzecie Kristoffer Eriksen Sundal. Szósty był Klemens Murańka, który wywalczył dodatkowe miejsce startowe dla Polski na finałowe zawody Letniego Grand Prix. Czołową dziesiątkę zamknął Stefan Hula, a w finale wystąpił jeszcze Jarosław Krzak.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Ren Nikaido. Reprezentant Japonii wylądował na 138 metrze i wyprzedzał o 1,5 punktu Sondre Ringena (136 m). Trzeci był Anders Fannemel (139,5 m), a czwarty Kristoffer Eriksen Sundal (140 m).

Na piątej pozycji sklasyfikowany został Klemens Murańka (134 m), zaś siódmy był Stefan Hula (131 m). Reprezentantów Polski rozdzielał Fredrik Villumstad (135,5 m), z kolei w czołowej dziesiątce uplasowali się jeszcze Ulrich Wohlgenannt (127,5 m), Artti Aigro (126 m) i Maximilian Steiner (128 m).

Do finału awansował Jarosław Krzak, który po skoku na 118 metr zajmował trzydziestą lokatę. Adam Niżnik wylądował na 112 metrze i zakończył zawody na trzydziestym ósmym miejscu.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 11. belki startowej.

W finale doszło do powtórki sobotniej konfiguracji na podium. Po zwycięstwo poszybował Sondre Ringen (138,5 m), który pokonał Rena Nikaido (134,5 m) różnicą 1,2 punktu. Trzecie miejsce zajął Kristoffer Eriksen Sundal (138,5 m) przed Andersem Fannemelem (130 m) i Fredrikiem Villumstadem (136 m).

Klemens Murańka w drugiej serii wylądował na 135 metrze i drugi konkurs z rzędu zakończył na szóstej pozycji, przed Arttim Aigro (133,5 m), Bendikiem Jakobsenem Hegglim (133,5 m) i Ulrichem Wohlgenanntem (133 m). Czołową dziesiątkę zamknął Stefan Hula z wynikiem 127,5 metra.

Na dwudziestym ósmym miejscu sklasyfikowany został Jarosław Krzak (119,5 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 11. i 10. platformy.

W klasyfikacji generalnej Letniego Pucharu Kontynentalnego prowadzi Sondre Ringen (200 pkt.) przed Renem Nikaido (160 pkt.) oraz Kristofferem Eriksenem Sundalem (120 pkt.). Szósty jest Klemens Murańka (80 pkt.), a ósmy Stefan Hula (58 pkt.).

Zawody w Lillehammer były jedynymi rozegranymi w ramach 1. periodu obecnego sezonu Pucharu Kontynentalnego. Dodatkowe miejsca startowe na zawody Letniego Grand Prix w Rasnovie, Hinzenbach i Klingenthal wywalczyli Norwegowie, Japończycy i Polacy, za sprawą odpowiednio Sondre Ringena, Rena Nikaido i Klemensa Murańki.

Kolejne zawody Letniego Pucharu Kontynentalnego rozegrane zostaną za dwa tygodnie, 17-18 września w austriackim Stams (HS115).