FC w Villach: Sukces Cecona, Pilch powiększa kwotę startową dla Polski

Włoch Francesco Cecon wygrał niedzielny konkurs z cyklu FIS Cup w Villach (HS98). Do punktowanej "30" awansowało dziesięciu Polaków, a najlepszym z nich okazał się Tomasz Pilch, który finiszował ósmy. 21-latek udanymi występami w Karyntii zapewnił naszej reprezentacji dodatkowe miejsce startowe na grudniową inaugurację Pucharu Kontynentalnego 2022/23.

Dla zawodnika z Italii to pierwszy międzynarodowy triumf w karierze. 20-letni syn Roberto Cecona sygnalizował zwyżkującą formę przez cały weekend. W sobotę zajął drugie miejsce, a w niedzielę nie miał już sobie równych. Mistrz Włoch z ubiegłego roku zapewnił sobie sukces lotami na odległość 96,5 oraz 99,5 metra. Jego finałowa próba była najdłuższym skokiem konkursu na Villacher Alpen Arenie (HS98). Na podium towarzyszyli mu przedstawiciele gospodarzy - Clemens Leitner (97 oraz 97,5 metra) i Markus Rupitsch (94 i 95 metrów).

Polacy w komplecie dostali się do rundy finałowej. Najwyżej uplasował się sobotni triumfator - Tomasz Pilch. Członek kadry narodowej B tym razem lądował na 90. i 98. metrze, co dało mu ósmą lokatę. Taki rezultat w zupełności wystarczył do wywalczenia dodatkowego miejsca startowego dla Polski na grudniowe zawody z cyklu Pucharu Kontynentalnego w Vikersund i Ruce. Podobny przywilej zyskały ekipy z Włoch i Austrii, w przypadku których na podniesienie limitu zapracowali Cecon i Leitner.

Przy okazji niedzielnego konkursu w Villach prawo startu w Pucharze Kontynentalnym wywalczył Jakub Wisełka. 18-latek zamknął trzecią dziesiątkę i sięgnął po pierwsze "oczko" zawodów tej rangi w karierze.

Kolejne punkty do klasyfikacji generalnej cyklu FIS Cup 2022/23 zostaną rozdane już w zimowych warunkach. Następnym przystankiem trzecioligowców będzie Falun. Skoczkowie odwiedzą Szwecję w pierwszy weekend grudnia. Liderem po letniej części bieżącej edycji jest Austriak Janni Reisenauer (450 punktów).