LGP w Rasnovie: Jednoseryjny mikst dla Austrii, dyskwalifikacja Nikaido

Reprezentacja Austrii w składzie Julia Muehlbacher, Jan Hoerl, Eva Pinkelnig oraz Daniel Tschofenig wygrała niedzielny konkurs drużyn mieszanych Letniego Grand Prix na skoczni Trambulina Valea Carbunarii (HS97) w Rasnovie. Drugie miejsce zajęła Słowenia, a trzecie Norwegia. Z uwagi na zbyt silnie wiejący wiatr, zawody zakończono po pierwszej serii. Polska nie startowała.

Od początku niedzielnych zmagań jury zawodów musiało zmagać się z trudnymi warunkami wietrznymi. Pierwsza seria konkursowa była wielokrotnie przerywana z uwagi na zbyt silne podmuchy. Runda finałowa została najpierw opóźniona o dziesięć minut, a następnie odwołana.

Po zwycięstwo w mikście sięgnęła reprezentacja Austrii. Julia Muehlbacher (80 m), Jan Hoerl (92 m), Eva Pinkelnig (94,5 m) oraz Daniel Tschofenig (94 m) zgromadzili 416,9 punktów i w ostatniej rundzie wskoczyli na pierwszą pozycję.

W walce o wygraną liczyła się ekipa Słowenii, która znajdowała się na prowadzeniu jeszcze przed ostatnią kolejką. Ostatecznie Nika Prevc (88 m), Patrik Vitez (89 m), Ursa Bogataj (95 m) oraz Peter Prevc (88 m) przegrali z Austrią róznicą 3,7 punktu.

Na najniższym stopniu podium stanęła reprezentacja Norwegii w składzie Thea Minyan Bjoerseth (85 m), Bendik Jakobsen Heggli (86 m), Silje Opseth (93,5 m) oraz Fredrik Villumstad (96 m).

Na czwartej pozycji rywalizację w Rasnovie zakończyła Szwajcaria. Piąte były Niemcy, szóste Czechy, siódma Rumunia, a ósme Włochy.

Pierwotnie na czwartym miejscu sklasyfikowana była reprezentacja Japonii. Ostatecznie Azjaci zajęli ostatnią, dziewiątą lokatę po dyskwalifikacji Rena Nikaido za nieregulaminowe buty.

Zawody rozegrano z 24. i 23. belki u kobiet oraz z 17. platformy u mężczyzn.

W nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej zawodów najlepszy okazał się Norweg Fredrik Villumstad (96 m) przed Austriakami - Danielem Tschofenigiem (94 m) i Janem Hoerlem (92 m). U pań czołowe lokaty zajęły Austriaczka Eva Pinkelnig (94,5 m), Słowenka Ursa Bogataj (95 m) i Norweżka Silje Opseth (93,5 m).

W klasyfikacji letniego Pucharu Narodów mężczyzn prowadzenie utrzymali nieobecni dziś na starcie Polacy (1064 pkt.) przed Austriakami (947 pkt.) i Japończykami (494 pkt.).

Na czele letniego Pucharu Narodów pań znajdują się Słowenki (1034 pkt.) przed Austriaczkami (642 pkt.) i Niemkami (510 pkt.). Polki z dorobkiem 37 punktów zajmują dwunastą lokatę.

Do zakończenia tegorocznej edycji Letniego Grand Prix pozostały już tylko dwa weekendy. 25 września w Hinzenbach (HS90) rozegrany zostanie konkurs indywidualny mężczyzn. Z kolei na finałowy weekend 1-2 października w Klingenthal (HS140) zaplanowano mikst oraz zawody indywidualne kobiet i mężczyzn.