LGP w Rasnovie: Jednoseryjny mikst dla Austrii, dyskwalifikacja Nikaido

 • 2022-09-18 11:46

Reprezentacja Austrii w składzie Julia Muehlbacher, Jan Hoerl, Eva Pinkelnig oraz Daniel Tschofenig wygrała niedzielny konkurs drużyn mieszanych Letniego Grand Prix na skoczni Trambulina Valea Carbunarii (HS97) w Rasnovie. Drugie miejsce zajęła Słowenia, a trzecie Norwegia. Z uwagi na zbyt silnie wiejący wiatr, zawody zakończono po pierwszej serii. Polska nie startowała.

AustriaAustria
fot. Tadeusz Mieczyński
SłoweniaSłowenia
fot. Tadeusz Mieczyński
NorwegiaNorwegia
fot. Tadeusz Mieczyński

Od początku niedzielnych zmagań jury zawodów musiało zmagać się z trudnymi warunkami wietrznymi. Pierwsza seria konkursowa była wielokrotnie przerywana z uwagi na zbyt silne podmuchy. Runda finałowa została najpierw opóźniona o dziesięć minut, a następnie odwołana.

Po zwycięstwo w mikście sięgnęła reprezentacja Austrii. Julia Muehlbacher (80 m), Jan Hoerl (92 m), Eva Pinkelnig (94,5 m) oraz Daniel Tschofenig (94 m) zgromadzili 416,9 punktów i w ostatniej rundzie wskoczyli na pierwszą pozycję.

W walce o wygraną liczyła się ekipa Słowenii, która znajdowała się na prowadzeniu jeszcze przed ostatnią kolejką. Ostatecznie Nika Prevc (88 m), Patrik Vitez (89 m), Ursa Bogataj (95 m) oraz Peter Prevc (88 m) przegrali z Austrią róznicą 3,7 punktu.

Na najniższym stopniu podium stanęła reprezentacja Norwegii w składzie Thea Minyan Bjoerseth (85 m), Bendik Jakobsen Heggli (86 m), Silje Opseth (93,5 m) oraz Fredrik Villumstad (96 m).

Na czwartej pozycji rywalizację w Rasnovie zakończyła Szwajcaria. Piąte były Niemcy, szóste Czechy, siódma Rumunia, a ósme Włochy.

Pierwotnie na czwartym miejscu sklasyfikowana była reprezentacja Japonii. Ostatecznie Azjaci zajęli ostatnią, dziewiątą lokatę po dyskwalifikacji Rena Nikaido za nieregulaminowe buty.

Zawody rozegrano z 24. i 23. belki u kobiet oraz z 17. platformy u mężczyzn.

W nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej zawodów najlepszy okazał się Norweg Fredrik Villumstad (96 m) przed Austriakami - Danielem Tschofenigiem (94 m) i Janem Hoerlem (92 m). U pań czołowe lokaty zajęły Austriaczka Eva Pinkelnig (94,5 m), Słowenka Ursa Bogataj (95 m) i Norweżka Silje Opseth (93,5 m).

W klasyfikacji letniego Pucharu Narodów mężczyzn prowadzenie utrzymali nieobecni dziś na starcie Polacy (1064 pkt.) przed Austriakami (947 pkt.) i Japończykami (494 pkt.).

Na czele letniego Pucharu Narodów pań znajdują się Słowenki (1034 pkt.) przed Austriaczkami (642 pkt.) i Niemkami (510 pkt.). Polki z dorobkiem 37 punktów zajmują dwunastą lokatę.

Do zakończenia tegorocznej edycji Letniego Grand Prix pozostały już tylko dwa weekendy. 25 września w Hinzenbach (HS90) rozegrany zostanie konkurs indywidualny mężczyzn. Z kolei na finałowy weekend 1-2 października w Klingenthal (HS140) zaplanowano mikst oraz zawody indywidualne kobiet i mężczyzn.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz końcowe wyniki konkursu i nieoficjalną klasyfikację indywidualną >>>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>>
Zobacz aktualną klasyfikację Letniego Pucharu Narodów mężczyzn >>>
Zobacz aktualną klasyfikację Letniego Pucharu Narodów kobiet >>>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (9515) komentarze: (25)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Lataj profesor
  @Antoni

  umieją*

 • sheef weteran
  Okiem Kibica - Polacy w Rasnovie

  Polacy co prawda zaliczyli Rasnov w 66% (do tego w okrojonym składzie) ale i tak występ można ocenić pozytywnie. Nawet biorąc pod uwagę kadłubową osadę obaj nasi zawodnicy spisali się bardzo dobrze. Brawa zwłaszcza za konkurs duetów, na plus również podium Pawła oraz miejsce w TOP 10 Stefana. Mam również nadzieję, że treningi oraz odpoczynek przyniosą rezultaty u naszych liderów na ostatniej prostej LGP w Hinzenbach i Klingenthal.

 • Arturion weteran
  @Zmieszane

  No to sam sobie odpowiedziałeś. Ten "fachowiec od proroctw" mógł być też od marketingu...
  A na poważnie uważam, że publiczna powinna pokazywać wszystko, co może. Jak zacznie odpuszczać, to skoki spadną na liście.
  Mam nadzieję, że nowy prezes tylko disco-polo nie lubi. A ze sportów to MMA np.
  Sorry za pytanie. A może nowy prezes to Twój Ojciec? :-) Fajnie by było.

 • sheef weteran
  Statystyki konkursu

  2 zwycięstwo Austriaków (3 podium w historii):

  a) 1 zwycięstwo Tschofeniga (1 podium w karierze),
  b) 1 zwycięstwo Hoerla (1 podium w karierze),
  c) 1 zwycięstwo Pinkelnig (1 podium w karierze),
  d) 1 zwycięstwo Muehlbacher (1 podium w karierze).

  5 podium w historii Słoweńców:

  a) 1 podium w karierze Viteza,
  b) 2 podium w karierze P. Prevca,
  c) 3 podium w karierze Bogataj,
  d) 1 podium w karierze N. Prevc.

  3 podium w historii Norwegów:

  a) 1 podium w karierze Villumstada,
  b) 1 podium w karierze Heggliego,
  c) 2 podium w karierze Opseth,
  d) 1 podium w karierze Bjoerseth.

 • Zmieszane początkujący
  @Arturion

  Dlaczego mieliby nie miec? Duety jakoś pokazali... gadałem z ojcem i uważa podobnie jak ja, że chodzi o oglądalność. Indywidualny Rasnov się opłaca, mikst i kobiety nie.
  Duety, bo nowość.

 • Arturion weteran
  @Zmieszane

  Nie wiem, czy mają prawo do mikstów.
  Ale nawet gdyby mieli, to zatrudniają chyba dobrego fachowca od proroctw, że tego nie pokazywali. Bo wlokło się i tylko jedna seria.

 • Zmieszane początkujący

  O zainteresowaniu tym konkursem świadczy to, że nawet TVP Sport nie chciała go pokazać.

 • Lataj profesor

  Nawet mimo podjęcia ryzyka wystawienia Hoerla i relatywnie słabej dyspozycji Muehlbacher, wygrała Austria z niewielką przewagą nad Słowenią. Vitez wciąż lepszy od Prevca, ale i tak obaj panowie są na podobnym poziomie. Drugim najdłuższym skokiem konkursu popisała się Bogataj, a tak samo daleko co jej brat poszybowała N. Prevc. Kto wie, czy wynik nie byłby lepszy, gdyby startowała Kriznar? Villumstad wciąż mocny na NH - wygrałby ten konkurs, gdyby był indywidualny, a Opseth nie miała szansy zepsuć drugiego skoku.

  Dzięki zaskakująco dobremu Peterowi, przyzwoitemu Deschwandenowi i wciąż młodej, ale świeżej kadrze kobiet, Szwajcaria wdarła się do top 4. Niemcy nie mogli zachwycić z rezerwowymi składami u obu stron, a mocno poniżej oczekiwań Seyfarth. Słabe Czeszki i Rydl stanowią kontrast dla dość dobrego Koudelki. Pierwsze zaskoczenie - Rumunia przed Włochami. Bresadola nie poradził sobie z presją, bo nie wierzę, żeby tak słaby skok był winą loterii, chyba że wiatr był mocny. Kolejna niespodzianka to dyskwalifikacja Nikaido. Takie rzeczy rzadko się zdarzają w drużynówkach. A szkoda, bo przy debiucie przeżył pierwszy triumf najwyższej rangi w karierze.

 • Robert Johansson252 profesor
  @KamilG2

  Drużynówki są bardziej emocjonujące i są miłą odmianą, jeżeli nie są co tydzień. No i im więcej zespołów, tym lepiej, jak nie ma 10 to jest wstyd

 • Cinu profesor
  @Lataj

  Niech będą ale jak znikną też z Igrzysk to nie będę tęsknił.

 • Lataj profesor
  @Cinu

  Może miksty powinny być tylko na imprezach mistrzowskich i IO?

 • KamilG2 początkujący
  @Robert Johansson252

  Jak dla mnie drużynówki są bardziej emocjonujące

 • TheDriger bywalec
  @Pavel

  Nawet gdyby było więcej nacji to i tak te konkursy by były nudne i mało znaczące. Tak to już jest w sportach indywidualnych, że interesuje Cię to kto jest najlepszy indywidualnie, kto prezentuje poziom mistrzowski, a nie czwórka która skacze w miarę równo i gdzieś się tam dowlecze do podium. Sam medal dla Kanady w mikście pokazuje jaka to jest abstrakcja, że promujemy skoczków słabych zamiast tych najlepszych. Może wprowadźmy w F1 jakieś wyścigi duetów? A nie, to jest bezsensu i na szczęście F1 o tym wie, ale niestety FIS chyba do końca nie wie jak obsługiwać produkt jakim jest sport indywidualny. Cały ten weekend w Rasnovie to jedno wielkie nieporozumienie i chyba wszyscy jasno pokazali FISowi, że LPK w Stams który ma dwa konkursy indywidualne jest lepszą alternatywą niż zabawa w miksty i duety jak w przedszkolu.

 • Robert Johansson252 profesor

  Miks powinien być maksymalnie 1 w sezonie zimowym, nie licząc imprez mistrzowskich i lepiej go zrobić na mniejszej skoczni, ale jako dodatek, a nie zamiast indywidualnego

  Drużynówki lubię, ale nie wtedy, kiedy są dwa weekendy z rzędu. Jedna drużynówka miesięcznie i trochę więcej na koniec sezonu to najlepsze rozwiązanie, a nie jak ostatnio, że np. Bischofshofen i Zakopane.

  Duety się ciekawie zapowiadają - dają szansę pokazać się reprezentacjom, którym ciężko sformować drużynę np. USA (Dean i Urlaub skakali bardzo równo i regularnie przeskakiwali K, wątpię, żeby z Bicknerem, czy Belshawem w większym składzie poszło im lepiej. Włosi przez kiepski skok w Insama w pierwszej serii przerżnęli ten konkurs, mimo że 3 skoki mieli naprawdę na plus. Szwajcarzy w składzie Peier i Deschwanden i Ruscy z Klimovem i Sadreevem (jeśli ich przywrócą)będą mogli walczyć nawet o podium

 • Pavel profesor
  @Rawianek

  Dokładnie powinni skakać tyłem, takie urozmaicenie. Tak, serio, wszelkie konkursu drużynowe są nudne jak flaki z olejem, w skokach jest po prostu za mało nacji poważnie traktujących ten sport, aby miały one jakiś większy sens. Jeden z niewielu emocjonujących i zaskakujących konkursów to mikst na IO, zabawne że był taki tylko dlatego, że pół stawki zdyskwalifikowali, to wiele mówi.

 • Antoni bywalec
  Czy Polki umia skakac?

  W obawie przed kompromitacja nie wyslano oni jednej skoczkini.
  Obawy sa bardzo uzasadnione i wskazuja na dalszy regres tej dyscypliny co spowodowane jest takze komlenym NIEUDOLNICTWEM pseudo-trenerów.
  Co na to prezes Malysz i austriacki glőwny trener?
  Panowie do ROBOTY!!!

 • Rawianek bywalec
  @Cinu

  Jeżeli ma być promocja to powinno się to urozmaicać.

 • Adrian AZ weteran
  @Cinu

  Już sensowniej byłoby, gdyby zamiast tego miksta dali po prostu duet kobiet.

 • Cinu profesor
  @zajac16

  Wyjątek potwierdza regułę.

 • Cinu profesor
  @Rawianek

  A może tak nie kombinować bo największą oglądalność i tak mają konkursy indywidualne?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl