LPK w Lake Placid: Hayboeck wygrywa konkurs oraz cały cykl, Zniszczoł drugi i z limitem na PŚ!

Michael Hayboeck został zwycięzcą sobotniego konkursu Letniego Pucharu Kontynentalnego w Lake Placid (HS128). Reprezentant Austrii triumfował po skokach na odległość 131,5 m oraz 123,5 m i zapewnił sobie wygraną w klasyfikacji generalnej cyklu. Drugie miejsce zajął Aleksander Zniszczoł, który wywalczył dodatkowe miejsce startowe dla Polski na pierwsze zawody Pucharu Świata.

W pierwszej serii konkursowej najdalej poszybował Michael Hayboeck. Lider Letniego Pucharu Kontynentalnego uzyskał odległość 131,5 metra i na półmetku prowadził z przewagą 4,4 punktu nad Aleksandrem Zniszczołem (130 m). Trzecie miejsce zajmował Norweg Kristoffer Eriksen Sundal (127 m), zaś czwarty był Maciej Kot (126 m) przed Słoweńcami - Zakiem Mogelem (123,5 m) i Mateją Vidiciem (122 m).

Jan Habdas oddał skok na odległość 123,5 metra i zajmował siódmą lokatę. Dziewiąty był z kolei Tomasz Pilch (121,5 m). Biało-Czerwonych rozdzielał Benjamin Oestvold (118 m), a czołową dziesiątkę zamykał Anders Haare (118 m).

Awans do finału wywalczył Andrzej Stękała, który z wynikiem 119,5 metra był sklasyfikowany na czternastym miejscu.

Na ostatniej, 31. pozycji uplasował się Marcin Wróbel (76,5 m), który zaliczył upadek. Reprezentant Polski nie odniósł jednak poważnych obrażeń.

Pierwszą serię konkursową rozegrano w całości z 31. belki startowej.

W finale Michael Hayboeck przypieczętował zwycięstwo skokiem na odległość 123,5 metra. Austriak triumfował z przewagą 12,8 punktu nad Aleksandrem Zniszczołem (120,5 m). Podium sobotniego konkursu uzupełnił Kristoffer Sundal Eriksen (123 m), który okazał się lepszy od Benjamina Oestvolda (125,5 m) i Zaka Mogela (123,5 m).

Maciej Kot w drugiej próbie uzyskał 116,5 metra i zajął szóstą lokatę, tuż przed Andersem Haare (121 m). Ósmy był Jan Habdas (119 m), dziewiąty Matija Vidic (118 m), zaś dziesiąty Danił Wasiljew (125 m).

Na dwunastej pozycji zawody zakończył Andrzej Stękała (116 m). Piętnastą lokatę zajął Tomasz Pilch (114,5 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 31. i 30. platformy. Za nieregulaminowe buty zdyskwalifikowany został Kazach Swiatosław Nazarienko.

Michael Hayboeck (560 pkt.) zagwarantował sobie triumf w klasyfikacji generalnej Letniego Pucharu Kontynentalnego. Przed ostatnim konkursem tegorocznej edycji, Austriak ma 146 punktów przewagi nad Sondre Ringenem (414 pkt.). Trzeci jest Kristoffer Eriksen Sundal (374 pkt.), a czwarty Aleksander Zniszczoł (356 pkt.).

Sobotni konkurs w Lake Placid rozstrzygnął losy dodatkowych miejsc startowych na zawody Pucharu Świata w Wiśle, Ruce, Titisee-Neustadt oraz Engelbergu. Z siedmioosobowych limitów skorzystają Austria, Polska i Norwegia. Dla dwóch pierwszych reprezentacji kwotę startową poszerzyli Michael Hayboeck oraz Aleksander Zniszczoł. Z kolei u Norwegów o to miano wciąż rywalizują Anders Fannemel i Kristoffer Eriksen Sundal, których w klasyfikacji periodu dzielą zaledwie dwa punkty.

Na niedzielę zaplanowano finałowe zawody Letniego Pucharu Kontynentalnego 2022 w Lake Placid (HS128). Początek konkursu o 0:30 w nocy czasu polskiego. Godzinę wcześniej rozpocznie się seria próbna.