Strona główna • Puchar Świata

PŚ Pań w Wiśle: Pinkelnig wygrywa i zostaje liderką cyklu, Polki poza finałem

Eva Pinkelnig triumfowała w drugim konkursie Pucharu Świata pań na Skoczni im. Adama Małysza (HS134) w Wiśle. Reprezentantka Austrii zwyciężyła dzięki skokom na odległość 129 m oraz 126 m i tym samym objęła prowadzenie w klasyfikacji generalnej cyklu. Drugie miejsce zajęła Niemka Katharina Althaus, a trzecie Szwedka Frida Westman. Polki nie awansowały do finału.

W pierwszej serii najdalej poszybowała Eva Pinkelnig. Trzecia zawodniczka inauguracyjnego konkursu wylądowała na 129 metrze i na półmetku prowadziła z przewagą 6,4 punktu nad Fridą Westman (127 m) oraz 11,6 pkt. nad Maritą Kramer (124 m). Czwarte miejsce zajmowała Nika Kriznar (124 m), piąta jest Sara Takanashi (121,5 m), a szóśta Katharina Althaus (123 m).

Czołową dziesiątkę rundy uzupełniły dwie Japonki - Yuki Ito (122 m) i Ringo Miyajima (122 m) oraz dwie Francuzki - Julia Clair (120 m) i Josephine Pagnier (119 m).

Podobnie jak w sobotę, reprezentantki Polski nie zdołały awansować do finału. Nicole Konderla po skoku na 107 metr zajęła trzydziestą drugą pozycję. Trzydziesta szósta była Kinga Rajda (99 m).

Pierwszą serię konkursową przeprowadzono z 22. i 20. belki.

W finale Eva Pinkelnig poszybowała na odległość 128,5 metra i odniosła tym samym czwarte w karierze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Austriaczka triumfowała z przewagą 10,9 punktu nad Kathariną Althaus (131 m). Trzecie miejsce zajęła Frida Westman (127,5 m), która tym samym wywalczyła pierwsze podium w PŚ w skokach dla Szwecji od 30 lat. Na kolejnych pozycjach uplasowały się Nika Kriznar (129 m), Sara Takanashi (129 m) i Marita Kramer (124 m).

Siódme miejsce w zawodach zajęła Silje Opseth (127 m), ósma była Yuki Ito (122 m), dziewiąta Ringo Miyajima (123,5 m), natomiast dziesiąta Josephine Pagnier (123 m).

Mistrzyni olimpijska z Pekinu, Ursa Bogataj (114,5 m i 125,5 m) sklasyfikowana została na dwunastym miejscu. Dwudziesta czwarta była Maren Lundby (109,5 m i 109,5 m).

Rundę finałową rozegrano z 20. platformy startowej.

Dzięki wygranej na Skoczni im. Adama Małysza, Eva Pinkelnig (160 pkt.) objęła prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Austriaczka wyprzedza Silje Opseth (136 pkt.) oraz Maritę Kramer (120 pkt.).

Na czele Pucharu Narodów znajdują się Austriaczki (346 pkt.) przed Norweżkami (263 pkt.) i Japonkami (193 pkt.).

Teraz na skoczkinie czeka miesięczna przerwa w startach. Kolejne zawody Pucharu Świata rozegrane zostaną w dniach 3-4 grudnia na skoczniach w norweskim Lillehammer (HS98 i HS140).