PŚ w Ruce: Wspólny triumf Graneruda i Krafta, Żyła i Kubacki w czołówce

Halvor Egner Granerud (139 m i 145 m) i Stefan Kraft (140 m i 147 m) zostali zwycięzcami niedzielnego konkursu Pucharu Świata na skoczni Rukatunturi (HS142) w Ruce. Na trzeciej pozycji rywalizację zakończył Naoki Nakamura, który po raz pierwszy w karierze stanął na pucharowym podium. Piąty był Piotr Żyła, a szósty - lider na półmetku - Dawid Kubacki. Pucharowe punkty zdobyło czterech Polaków.

W pierwszej serii konkursowej najdalej poszybował Dawid Kubacki. Lider Pucharu Świata uzyskał 145,5 metra i na półmetku niedzielnej rywalizacji prowadził z przewagą punktu nad Anze Laniskiem (145 m) oraz 4,6 pkt. nad Naokim Nakamurą (144 m). Czwarty był Stefan Kraft (140 m), piąty Halvor Egner Granerud (139 m), a szósty Manuel Fettner (141 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowany został Piotr Żyła, który wylądował na 138 metrze. Ósme miejsce zajmował Daniel Tschofenig (138,5 m), dziewiąty był Markus Eisenbichler (137,5 m), natomiast dziesiąty Robert Johansson (137 m).

Awans do finału wywalczyło jeszcze dwóch Polaków. Dwudziesta lokata przypadła Kamilowi Stochowi po skoku na 129 metr. Z kolei dwudziesty siódmy był Paweł Wąsek (130 m).

Na trzydziestej dziewiątej pozycji rywalizację zakończył Jakub Wolny (122 m) przed Aleksandrem Zniszczołem (120 m). Tomasz Pilch wylądował na 100 metrze i został sklasyfikowany na czterdziestym piątym miejscu.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 11. i 10. belki startowej.

W finale udanie zaatakowali piąty na półmetku Halvor Egner Granerud i czwarty Stefan Kraft. Norweg wylądował na 145 metrze, zaś Austriak poszybował na 147 metr i obaj triumfowali ex aequo w niedzielnym konkursie na Rukatunturi. Trzecie miejsce utrzymał Naoki Nakamura (139,5 m), który tym samym po raz pierwszy stanął na podium zawodów Pucharu Świata. Sobotni zwycięzca, Anze Lanisek (139 m) przegrał z Japończykiem o 0,3 punktu.

Na piątej pozycji niedzielny konkurs zakończył najlepszy z Polaków, Piotr Żyła (139 m). Lider na półmetku, Dawid Kubacki doleciał do 130 metra i ostatecznie zajął szóstą lokatę. Siódmy był Andreas Wellinger (143 m), ósmy Pius Paschke (139,5 m) ex aequo z Danielem Tschofenigiem (134 m), zaś dziesiąty Markus Eisenbichler (136 m).

Kamil Stoch w finale wylądował na 139 metrze i awansował na czternaste miejsce. Paweł Wąsek doleciał do 117 metra i zanotował spadek na dwudziestą drugą pozycję.

Rundę finałową przeprowadzono z 10. platformy.

Po raz trzynasty w historii zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich mężczyzn zakończyły się zwycięstwem dwóch zawodników. Poprzednia taka sytuacja miała miejsce 27 lutego w Lahti, kiedy to triumfowali Halvor Egner Granerud oraz Ryoyu Kobayashi. Dla Norwega to druga taka sytuacja w karierze i pod tym względem zrównał się z Ari-Pekką Nikkolą oraz Gregorem Schlierenzauerem.

Liderem Pucharu Świata pozostał Dawid Kubacki (290 pkt.), ale jego przewaga nad Stefanem Kraftem (285 pkt.) stopniała do pięciu punktów. Trzecie miejsce zajmuje Anze Lanisek (236 pkt.) przed Halvorem Egnerem Granerudem (231 pkt.) i Piotrem Żyłą (182 pkt.).

W Pucharze Narodów prowadzą Austriacy (711 pkt.) przed Norwegami (617 pkt.) i Polakami (576 pkt.).

Kolejne zawody Pucharu Świata rozegrane zostaną za niespełna dwa tygodnie, 9-11 grudnia w Titisee-Neustadt. Na Hochfirstschanze (HS142) zaplanowano dwa konkursy indywidualne (piątek i niedziela) oraz rywalizację drużyn mieszanych (sobota).