PK w Vikersund: Ringen zwycięzcą inauguracji sezonu, Habdas siódmy

Sondre Ringen został zwycięzcą inauguracyjnego konkursu Pucharu Kontynentalnego na skoczni w Vikersund (HS117). Reprezentant Norwegii oddał skoki na odległość 114 m oraz 118 m. Drugi był Philipp Raimund, a trzeci Clemens Leitner. Siódme miejsce zajął Jan Habdas. Awans do finału wywalczyło sześciu Polaków.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdowali się Benjamin Oestvold (112 m) oraz Niklas Bachlinger (109 m). Norweg i Austriak liderowali ex aequo z przewagą 0,4 punktu nad trzecim Sondre Ringenem (114 m). Czwarte miejsce zajmował Clemens Leitner (115,5 m), zaś piąty był Philipp Raimund (112 m).

Na kolejnych pozycjach plasowali się Clemens Aigner (108 m) oraz Matija Vidic (113,5 m). Ósme miejsce zajmował Jan Habdas (115,5 m). Reprezentant Polski wyprzedzał Fredrika Villumstada (112,5 m) oraz Tilena Bartola (109,5 m).

Do finału awansowało sześciu reprezentantów Polski. Oprócz Habdasa, sztuki tej dokonali dwunasty Andrzej Stękała (113 m), dwudziesty drugi Stefan Hula (109,5 m), dwudziesty trzeci Maciej Kot (110 m), dwudziesty siódmy Jarosław Krzak (105,5 m) oraz trzydziesty Klemens Murańka (108 m).

Klemens Joniak wylądował na 96 metrze i zakończył udział w konkursie na pięćdziesiątym pierwszym miejscu.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 4. belki startowej. Philipp Raimund i Benjamin Oestvold oddawali swoje próby z 3. platformy.

W finale najwyższy stopień podium zaatakował Sondre Ringen. Norweg wylądował na 118 metrze i triumfował z przewagą 2,7 punktu nad Philippem Raimundem (122 m) oraz 9,5 pkt. nad Clemensem Leitnerem (117 m). Tuż za podium uplasowali się Benjamin Oestvold (112,5 m), Fredrik Villumstad (119 m) oraz Clemens Aigner (115,5 m).

Jan Habdas w serii finałowej doleciał do 117 metra i awansował na siódmą pozycję, przed Niklasem Bachlingerem (108 m) i Andersem Fannemelem (116 m). Pierwszą dziesiątkę zamknął Matija Vidic (112,5 m).

Na trzynastej pozycji uplasował się Andrzej Stękała po skoku na 113 metr. Dwudziesty piąty był Jarosław Krzak (106 m) przed Stefanem Hulą (105 m), dwudziesty ósmy Klemens Murańka (107 m), zaś trzydziesty Maciej Kot (94 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 4. i 3. platformy.

Dzięki zwycięstwu, Sondre Ringen (100 pkt.) został pierwszym liderem Pucharu Kontynentalnego w sezonie 2022/2023. Norweg wyprzedza Philippa Raimunda (80 pkt.) i Clemensa Leitnera (60 pkt.). Siódmy jest Jan Habdas (36 pkt.).

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Vikersund. Początek zawodów o 11:00, z kolei godzinę wcześniej rozpocznie się seria próbna.