PŚ w Engelbergu: Dawid Kubacki triumfuje na Gross-Titlis-Schanze!

Dawid Kubacki odniósł dziewiąte w karierze, a czwarte w sezonie zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata! Lider klasyfikacji generalnej triumfował w niedzielnym konkursie na Gross-Titlis-Schanze (HS140) w Engelbergu po skokach na odległość 141,5 m i 135,5 m. Drugie miejsce zajął Austriak Manuel Fettner, a trzecie Słoweniec Anze Lanisek. Piąty był Piotr Żyła. Pozostali reprezentanci Polski nie awansowali do finału.

W pierwszej serii konkursowej najdalej poszybował Dawid Kubacki. Lider Pucharu Świata uzyskał odległość 141,5 metra i na półmetku niedzielnych zawodów prowadził z przewagą 6,7 punktu nad Manuelem Fettnerem (138 m). Trzecie miejsce zajmował Piotr Żyła (139,5 m), który wyprzedzał Stefana Krafta (135 m), Halvora Egnera Graneruda (135 m) oraz Anze Laniska (135 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowany został Robert Johansson (137,5 m). Ósme miejsce zajmował Michael Hayboeck (138 m), dziewiąty był Marius Lindvik (137 m), zaś czołową dziesiątkę zamykał Giovanni Bresadola (132,5 m).

Upadek po skoku na odległość 140 metrów zaliczył Karl Geiger. Niemiec awansował do finału z szesnastej pozycji.

Pozostali reprezentanci Polski zakończyli udział w zawodach już na pierwszej serii. Trzydzieste siódme miejsce zajął Aleksander Zniszczoł (119,5 m), trzydziesty dziewiąty był Kamil Stoch (117,5 m), natomiast tabelę wyników zamknął pięćdziesiąty Jakub Wolny (105,5 m).

W gronie zawodników, którzy nie wywalczyli awansu do finału, znaleźli się m.in. Ryoyu Kobayashi (123 m), Johann Andre Forfang (120 m) oraz Timi Zajc (118,5 m).

Pierwszą rundę konkursową przeprowadzono z 14., 13. i 12. belki startowej.

W serii finałowej Dawid Kubacki zaliczył odległość 135,5 metra i tym samym odniósł swoją pierwszą w karierze wygraną w Engelbergu. Reprezentant Polski pokonał o 3,2 punktu Manuela Fettnera (138 m). Na najniższy stopień podium wskoczył Anze Lanisek (142 m), który wyprzedził Halvora Egnera Graneruda (137,5 m).

Piotr Żyła w finale wylądował na 134 metrze i ostatecznie zakończył niedzielę w Engelbergu na piątej pozycji, przed Stefanem Kraftem (130 m) i Michaelem Hayboeckiem (137 m). Na ósmej pozycji sklasyfikowany został Giovanni Bresadola (134 m), który tym samym został pierwszym od blisko 6 lat Włochem w czołowej "10" zawodów Pucharu Świata. Tuż za jego plecami znaleźli się Robert Johansson (129 m) i Karl Geiger (136,5 m).

Finał przeprowadzono z 13. i 12. platformy.

Dla Dawida Kubackiego to dziewiąte zwycięstwo (a czwarte w obecnym sezonie) oraz 29. podium w zawodach Pucharu Świata w karierze. To także 97. indywidualna wygrana oraz 245. polskie podium w zawodach tej rangi.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi Dawid Kubacki (650 pkt.) przed Anze Laniskiem (576 pkt.) oraz Stefanem Kraftem (467 pkt.). Piąte miejsce zajmuje Piotr Żyła (377 pkt.).

Na czele Pucharu Narodów znajdują się Austriacy (1475 pkt.) przed Polakami (1297 pkt.) i Norwegami (1221 pkt.).

Teraz na najlepszych skoczków świata czeka przerwa w startach na święta Bożego Narodzenia. Tuż po nich zainaugurowany zostanie 71. Turniej Czterech Skoczni. Pierwszy konkurs odbędzie się w czwartek, 29 grudnia w niemieckim Oberstdorfie (HS137).