Strona główna • Puchar Świata

TS w Villach: Pinkelnig wygrywa i odzyskuje prowadzenie w PŚ

Eva Pinkelnig triumfowała w inauguracyjnym konkursie Turnieju Sylwestrowego pań na Villacher Alpenarenie (HS98) w Villach, odzyskując tym samym prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Reprezentantka Austrii wygrała dzięki skokom na odległość 91,5 m oraz 95,5 m. Drugie miejsce zajęła Anna Odine Stroem, a trzecie Nika Kriznar. Nicole Konderla i Paulina Cieślar przegrały swoje pojedynki KO i nie awansowały do serii finałowej.

Eva Pinkelnig prowadziła już po pierwszej serii z wynikiem 91,5 metra. Austriaczka miała punkt przewagi nad Anną Odine Stroem (93,5 m) oraz 2,1 pkt. nad Emą Klinec (95 m). Czwarta była Anna Rupprecht (90 m), piąta Selina Freitag (91 m), natomiast szósta Nika Kriznar (93,5 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowana została Abigail Strate (91,5 m) przed Niką Prevc (89,5 m) i Alexandrią Loutitt (91,5 m). Czołową dziesiątkę serii zamknęła obrończyni Kryształowej Kuli, Marita Kramer (92,5 m).

Z grona "lucky loserów" awans do finału wywalczyły osiemnasta Jacqueline Seifriedsberger (88 m), dwudzieste piąte Lara Malsiner (84,5 m) oraz Daniela Haralambie (84,5 m), dwudziesta siódma Katra Komar (85 m) i trzydziesta Yuki Ito (87,5 m). W finale wystąpiła również Agnes Reisch, która w pierwszej rundzie zaliczyła upadek, ale odległość 91,5 metra pozwoliła jej spełnić wymagane warunki występu w drugiej serii.

Na pierwszej serii zawody w Villach zakończyły reprezentantki Polski. Nicole Konderla (81,5 m) przegrała z Alexandrią Loutitt i zajęła trzydziestą czwartą pozycję. Debiutująca Paulina Cieślar (70 m) nie dała rady Abigail Strate i ukońćzyła konkurs na czterdziestym ósmym miejscu.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 12. i 11. belki.

W finale Eva Pinkelnig poszybowała na odległość 95,5 metra i triumfowała w Villach z przewagą 9,5 punktu nad Anną Odine Stroem (92,5 m). Na najniższym stopniu podium stanęła Nika Kriznar (93,5 m), a tuż za nią rywalizację zakończyły Alexandria Loutitt (91 m), Marita Kramer (93,5 m) i Abigail Strate (93 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowana została Selina Freitag (95 m), ósma była Ema Klinec (90 m), dziewiąta Katharina Althaus (93 m), z kolei dziesiąta Ursa Bogataj (93,5 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 12. i 11. platformy.

Eva Pinkelnig (257,9 pkt.) została pierwszą liderką drugiej edycji Turnieju Sylwestrowego. Drugie miejsce w klasyfikacji imprezy zajmuje Anna Odine Stroem (248,4 pkt.), zaś trzecia jest Nika Kriznar (243,5 pkt.).

Dzięki środowej wygranej w Villach, Eva Pinkelnig (436 pkt.) odzyskała prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Austriaczka wyprzedza Katharinę Althaus (369 pkt.) oraz Silje Opseth (337 pkt.). Trzydziesta dziewiąta jest Nicole Konderla (4 pkt.).

Na czele Pucharu Narodów znajdują się Austriaczki (1073 pkt.) przed Norweżkami (993 pkt.) oraz Niemkami (892 pkt.). Polki z dorobkiem 54 punktów zajmują jedenastą lokatę.

Na czwartek zaplanowano kolejny dzień zmagań w Villach. O 11:15 rozpoczną się kwalifikacje do zaplanowanego na 13:00 konkursu.