PK w Planicy: Mogel wygrywa, Zniszczoł szósty

Zak Mogel został zwycięzcą sobotniego konkursu Pucharu Kontynentalnego na Bloudkovej Velikance (HS138) w Planicy. Reprezentant gospodarzy triumfował dzięki skokom na odległość 130,5 m i 136,5 m. Drugie miejsce zajął Norweg Benjamin Oestvold, a trzecie Słoweniec Rok Masle. Szósty był Aleksander Zniszczoł, dziesiąty Klemens Murańka, a pucharowe punkty zdobyło czterech Polaków.

W pierwszej serii konkursowej wysoką dyspozycję z treningu i serii próbnej potwierdził Benjamin Oestvold. Norweg poszybował na odległość 131,5 metra i na półmetku zawodów w Planicy prowadził z przewagą 2,1 punktu nad Zakiem Mogelem (130,5 m). Trzeci był Rok Masle (130 m), a tuż za nim plasowali się Joacim Oedegaard Bjoereng (129 m), Clemens Aigner (128,5 m) i Fredrik Villumstad (128 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowany był Aleksander Zniszczoł. Reprezentant Polski uzyskał odległość 127,5 metra i znajdował się przed Tilenem Bartolem (124,5 m), Maksimem Bartoljem (130 m) oraz Rokiem Oblakiem (125,5 m).

Awans do finału wywalczyło jeszcze trzech Polaków. Jedenaste miejsce zajmował Klemens Murańka (126,5 m) tuż przed Andrzejem Stękałą (121,5 m), z kolei dwudziesty ósmy był Jakub Wolny (124 m).

Na trzydziestej siódmej pozycji rywalizację w Planicy zakończył Kacper Juroszek (120 m). Czterdziesty pierwszy był Maciej Kot (118,5 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 14. belki startowej.

W finale zaatakował Zak Mogel. Słoweniec poszybował na odległość 136,5 metra i ostatecznie triumfował w Planicy z przewagą 2 punktów nad liderem na półmetku, Benjaminem Oestvoldem (134,5 m). Na najniższym stopniu podium stanął Rok Masle (136 m), a tuż za nim sklasyfikowani zostali Fredrik Villumstad (135,5 m) i Joacim Oedegaard Bjoereng (133,5 m).

Aleksander Zniszczoł w serii finałowej uzyskał wynik 131,5 metra i zakończył zawody na szóstej pozycji. Siódmy był Clemens Aigner (129,5 m), ósmy Maksim Bartolj (131 m), a dziewiąty Martin Hamann (131 m). Na dziesiątą pozycję awansował Klemens Murańka (130 m).

Na piętnastym miejscu sklasyfikowany został Andrzej Stękała (127 m), zaś dwudziesty dziewiąty był Jakub Wolny (120 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 16. platformy.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego prowadzi Benjamin Oestvold (394 pkt.) przed Sondre Ringenem (328 pkt.) i Joacimem Oedegaardem Bjoerengem (324 pkt.). Najlepszy z Polaków, Jan Habdas (120 pkt.) zajmuje czternastą pozycję.

Po sobotnich zawodach w Planicy pewna dodatkowego miejsca startowego na kolejne zawody Pucharu Świata jest już reprezentacja Norwegii za sprawą Benjamina Oestvolda. O pozostałe dwie miejscówki wciąż walczą zespoły Austrii, Niemiec, Słowenii i Polski.

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs na Bloudkovej Velikance. O 10:00 ma rozpocząć się seria próbna, zaś o 11:15 same zawody.