Strona główna • Puchar Kontynentalny

PK w Sapporo: Triumf Bjoerenga, Pilch drugi!

Joacim Oedegaard Bjoereng został zwycięzcą pierwszego niedzielnego konkursu Pucharu Kontynentalnego na Okurayamie (HS137) w Sapporo. Reprezentant Norwegii triumfował dzięki skokom na odległość 131,5 m oraz 138,5 m. Drugie miejsce zajął Tomasz Pilch, a trzeci był Słoweniec Zak Mogel. Awans do finału wywalczyło pięciu Polaków.

Po pierwszej serii liderem zmagań na Okurayamie był Pius Paschke. Reprezentant Niemiec poszybował na odległość 133,5 metra i wyprzedzał o 0,3 punktu Zaka Mogela (130 m). Trzecie miejsce zajmował Tomasz Pilch (127,5 m), tracący 3,3 punktu do lidera. Tuż za czołową trójką plasowali się Joacim Oedegaard Bjoereng (131,5 m) i Anders Fannemel (127,5 m).

Na szóstej pozycji sklasyfikowany był Kacper Juroszek (125,5 m) przed Bendikem Jakobsenem Hegglim (122,5 m) oraz Justinem Lisso (125,5 m). Dziewiąte miejsce zajmował Klemens Murańka (133,5 m), a dziesiąte Andrzej Stękała (123,5 m).

Awans do finału wywalczył również Jakub Wolny, który po skoku na odległość 121,5 metra plasował się na trzynastym miejscu.

Maciej Kot oddał skok na 109 metr i zakończył konkurs na trzydziestej piątej pozycji.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 12., 13. i 15. belki.

W finale rywalom odleciał Joacim Oedegaard Bjoereng. Norweg uzyskał 138,5 metra i ostatecznie triumfował w Sapporo z blisko 18-punktową przewagą. Na drugie miejsce awansował Tomasz Pilch z wynikiem 127,5 metra. Na najniższym stopniu podium stanąl Zak Mogel (122 m), pokonując Martina Hamanna (133,5 m), Philippa Aschenwalda (130 m) i Justina Lisso (127 m).

Na siódmej pozycji zawody zakończył Markus Mueller (130 m), ósmy był David Siegel (128,5 m), a dziewiąty Anders Fannemel (122 m). Lider na półmetku, Pius Paschke wylądował na 114 metrze i spadł na dziesiątą lokatę.

Pozostali Polacy nie zdołali zachować wysokich pozycji. Kacper Juroszek (121,5 m) uplasował się na trzynastym miejscu. Szesnastą lokatę zajął z kolei Andrzej Stękała (123 m). Dwudziesty piąty był Jakub Wolny (110 m), a dwudziesty szósty Klemens Murańka (110,5 m).

Finałową serię przeprowadzono w całości z 12. platformy. Zdyskwalifikowani zostali Mackenzie Boyd-Clowes oraz Maximilian Steiner.

Zawody rozegrano również pod nazwą 62. Pucharu STV. W gronie japońskich zawodników, którzy brali udział wyłącznie w tych lokalnych zawodach, najlepszy okazał się Ren Nikaido, który po skokach na odległość 126,5 m i 130,5 m zajął drugą pozycję, między Bjoerengiem i Pilchem.

Dzięki wygranej, Joacim Oedegaard Bjoereng (554 pkt.) został nowym liderem Pucharu Kontynentalnego. Norweg wyprzedza swoich rodaków - Sondre Ringena (482 pkt.) i Benjamina Oestvolda (454 pkt.). Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem jest osiemnasty Aleksander Zniszczoł (123 pkt.).

To nie koniec emocji związanych z Pucharem Kontynentalnym w Sapporo. O 6:00 czasu polskiego rozpocznie się drugi niedzielny konkurs "II ligi" na wyspie Hokkaido.