PK w Eisenerz: Steiner wygrywa, Habdas jedenasty

Maximilian Steiner został zwycięzcą konkursu Pucharu Kontynentalnego na skoczni w Eisenerz (HS109). Reprezentant Austrii oddał skoki na odległość 104 m oraz 100,5 m. Drugie miejsce zajął Słoweniec Matija Vidic, a trzecie Austriak Ulrich Wohlgenannt. Awans do finału wywalczyło czterech Polaków. Najlepszy z nich, Jan Habdas był jedenasty.

Maximilian Steiner znajdował się na prowadzeniu już po pierwszej serii. Austriak poszybował na 104 metr i prowadził z przewagą 9,5 punktu nad kolegą z kadry, Ulrichem Wohlgenanntem (105,5 m). Trzecie miejsce zajmował Słoweniec Matija Vidic (103 m), zaś czwarty był Jan Habdas (100,5 m). Reprezentant Polski tracił 1,7 punktu do miejsca na podium.

Na piątej pozycji sklasyfikowany został Markus Rupitsch (104,5 m). Szóste miejsce zajmował Luca Roth (97 m), siódmy był Marco Woergoetter (99 m), ósmy Philipp Aschenwald (98,5 m), zaś dziewiąty Sindre Ulven Joergensen (101 m). Pierwszą dziesiątkę zamykał Stefan Rainer (99 m).

Awans do finału wywalczyło jeszcze trzech reprezentantów Polski. Stefan Hula po skoku na 97 metr zajmował szesnastą pozycję. Dwudziesty drugi był Tomasz Pilch (94 m), z kolei dwudziesty siódmy - Kacper Juroszek (92,5 m).

Jakub Wolny (89 m) i Andrzej Stękała (84,5 m) zakończyli udział w sobotnim konkursie kolejno na trzydziestej trzeciej oraz czterdziestej pierwszej pozycji.

Pierwszą serię rozpoczęto z 16. belki, ale po skoku otwierającego zawody Ulricha Wohlgenannta skrócono rozbieg do 15. platformy.

W serii finałowej Maximilian Steiner przypieczętował zwycięstwo skokiem na odległość 100,5 metra. Austriak triumfował w Eisenerz z przewagą 17 punktó nad Matiją Vidicem (99 m). Na najniższym stopniu podium stanął Ulrich Wohlgenannt (96,5 m), który wyprzedził Stefana Rainera (101 m), Markusa Rupitscha (97 m) oraz Marco Woergoettera (98 m).

Na siódmym miejscu konkurs zakończył Luca Roth (97 m), ósmy był Philipp Aschenwald (97 m), zaś dziewiąty Francisco Moerth (97,5 m). Pierwszą dziesiątkę zamknął Sindre Ulven Joergensen (96,5 m), a drugą otworzył Jan Habdas (94 m).

Tomasz Pilch dzięki próbie na odległość 100,5 metra awansował na siedemnaste miejsce, tuż przed Stefanem Hulą (94 m). Dwudziesty siódmy był Kacper Juroszek (96,5 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 15. i 14. platformy.

Po sobotnim konkursie w Eisenerz, pewni powiększonego limitu startowego na konkursy Pucharu Świata w Lake Placid i Rasnovie są reprezentacje Austrii oraz Norwegii. Najbliżej trzeciej miejscówki jest z kolei drużyna Słowenii.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego prowadzi Joacim Oedegaard Bjoereng (645 pkt.) przed Sondre Ringenem (509 pkt.) i Benjaminem Oestvoldem (454 pkt.). Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem jest dwudziesty Jan Habdas (144 pkt.).

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Eisenerz. Początek zawodów o 11:15, zaś o 9:30 rozpocznie się seria próbna.