Strona główna • Juniorzy

EYOF 2023: Embacher wygrywa, Joniak ze srebrem, Szozda z brązem!

Reprezentanci Polski wywalczyli dwa medale w konkursie indywidualnym chłopców na Zimowym Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy Friuli-Wenecja Julijska 2023! W rywalizacji na skoczni w Planicy (HS102) srebro wywalczył Klemens Joniak, zaś brąz Wiktor Szozda. Zawody wygrał Austriak Stephan Embacher.

Stephan Embacher prowadził już na półmetku zawodów. Reprezentant Austrii wylądował na 99 metrze i liderował z przewagą 8,3 punktu. Drugie miejsce zajmował Klemens Joniak (97,5 m), natomiast trzeci był Wiktor Szozda (95 m). Reprezentanci Polski wyprzedzali Juriego Kesseliego (93,5 m), Nika Heberle (101,5 m) oraz Lukę Filipa (92 m).

Siódme miejsce zajmował Simon Steinberger (91,5 m), ósmy był Johannes Poelz (94 m), a dziewiąty - Jakob Steinberger (93 m) ex aequo z Julianem Fussim (92 m). Tymoteusz Amilkiewicz po skoku na odległość 83,5 metra został sklasyfikowany na jedenastej pozycji.

Czwarty z reprezentantów Polski, Klemens Staszel został zdyskwalifikowany za nieregulaminowe narty.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 11. i 9. belki startowej.

W finale na miejscach medalowych nie zaszły zmiany. Stephan Embacher triumfował dzięki locie na 101 metr z przewagą 20,7 punktu. Srebrny medal wywalczył Klemens Joniak z wynikiem 95,5 metra. Brąz wywalczył Wiktor Szozda po skoku na 96 metr. Tuż za podium zawody ukończyli Juri Kesseli (92,5 m), Luka Filip (92,5 m) i Nik Heberle (91 m).

W czołowej dziesiątce rywalizacji indywidualnej sklasyfikowani zostali również Johannes Poelz (90,5 m), Simon Steinberger (89 m), Daniel Skarka (89 m) oraz Jakob Steinberger (90 m).

Tymoteusz Amilkiewicz w drugiej próbie wylądował na 84 metrze i ostatecznie zakończył rywalizację w Planicy na dziewiętnastym miejscu.

Rundę finałową przeprowadzono w całości z 9. platformy.

Srebro Klemensa Joniaka i brąz Wiktora Szozdy to odpowiednio piąty i szósty medal w historii polskich skoków narciarskich na zimowym olimpijskim festiwalu młodzieży Europy. W 2011 roku w Libercu po złoty medal sięgnęła drużyna - Krzysztof Biegun, Mateusz Kojzar, Aleksander Zniszczoł i Klemens Murańka. Cztery lata później w Tschagguns brąz w rywalizacji indywidualnej wywalczył Dawid Jarząbek. Przed rokiem w Lahti srebrny medal zdobył Jan Habdas, który następnie powtórzył ten wyczyn zespołowo z Tymoteuszem Amilkiewiczem, Klemensem Joniakiem i Marcinem Wróblem.

W środę w Planicy rozegrane zostaną konkursy drużynowe dziewcząt i chłopców. Z kolei na piątek zaplanowano rywalizację mikstów.