EYOF 2023: Embacher wygrywa, Joniak ze srebrem, Szozda z brązem!

 • 2023-01-23 13:06

Reprezentanci Polski wywalczyli dwa medale w konkursie indywidualnym chłopców na Zimowym Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy Friuli-Wenecja Julijska 2023! W rywalizacji na skoczni w Planicy (HS102) srebro wywalczył Klemens Joniak, zaś brąz Wiktor Szozda. Zawody wygrał Austriak Stephan Embacher.

Klemens JoniakKlemens Joniak
fot. Tadeusz Mieczyński
Wiktor SzozdaWiktor Szozda
fot. Tadeusz Mieczyński

Stephan Embacher prowadził już na półmetku zawodów. Reprezentant Austrii wylądował na 99 metrze i liderował z przewagą 8,3 punktu. Drugie miejsce zajmował Klemens Joniak (97,5 m), natomiast trzeci był Wiktor Szozda (95 m). Reprezentanci Polski wyprzedzali Juriego Kesseliego (93,5 m), Nika Heberle (101,5 m) oraz Lukę Filipa (92 m).

Siódme miejsce zajmował Simon Steinberger (91,5 m), ósmy był Johannes Poelz (94 m), a dziewiąty - Jakob Steinberger (93 m) ex aequo z Julianem Fussim (92 m). Tymoteusz Amilkiewicz po skoku na odległość 83,5 metra został sklasyfikowany na jedenastej pozycji.

Czwarty z reprezentantów Polski, Klemens Staszel został zdyskwalifikowany za nieregulaminowe narty.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 11. i 9. belki startowej.

W finale na miejscach medalowych nie zaszły zmiany. Stephan Embacher triumfował dzięki locie na 101 metr z przewagą 20,7 punktu. Srebrny medal wywalczył Klemens Joniak z wynikiem 95,5 metra. Brąz wywalczył Wiktor Szozda po skoku na 96 metr. Tuż za podium zawody ukończyli Juri Kesseli (92,5 m), Luka Filip (92,5 m) i Nik Heberle (91 m).

W czołowej dziesiątce rywalizacji indywidualnej sklasyfikowani zostali również Johannes Poelz (90,5 m), Simon Steinberger (89 m), Daniel Skarka (89 m) oraz Jakob Steinberger (90 m).

Tymoteusz Amilkiewicz w drugiej próbie wylądował na 84 metrze i ostatecznie zakończył rywalizację w Planicy na dziewiętnastym miejscu.

Rundę finałową przeprowadzono w całości z 9. platformy.

Srebro Klemensa Joniaka i brąz Wiktora Szozdy to odpowiednio piąty i szósty medal w historii polskich skoków narciarskich na zimowym olimpijskim festiwalu młodzieży Europy. W 2011 roku w Libercu po złoty medal sięgnęła drużyna - Krzysztof Biegun, Mateusz Kojzar, Aleksander Zniszczoł i Klemens Murańka. Cztery lata później w Tschagguns brąz w rywalizacji indywidualnej wywalczył Dawid Jarząbek. Przed rokiem w Lahti srebrny medal zdobył Jan Habdas, który następnie powtórzył ten wyczyn zespołowo z Tymoteuszem Amilkiewiczem, Klemensem Joniakiem i Marcinem Wróblem.

W środę w Planicy rozegrane zostaną konkursy drużynowe dziewcząt i chłopców. Z kolei na piątek zaplanowano rywalizację mikstów.

WYNIKI KONKURSU:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (16322) komentarze: (116)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Show początkujący
  @ShinpuTokubetsu2.0.

  Na jakim inastachłamie, bo na tym, co znalazłem jako niezalogowany, ostatni wpis jest sprzed roku?

 • JanekPapieros początkujący
  @skortom76

  Pilch dzisiaj jest w dużo lepszej formie aniżeli w grudniu.

 • StaryEmil początkujący
  @Lataj

  W przypadku Staszela za pewne niedopatrzenie związane z wagą. Owszem nie powinno to się zdarzyć na najważniejszej imprezie roku danego zawodnika.

 • Rawianek stały bywalec
  @Kibic_z_Mazowsza

  Z tego co słyszałem od przyszłego sezonu mają zatrudnić zagranicznego trenera dla Pań. Podobno Pointner proponował w tym swoim systemie Michaela Schmidt dla pań oczywiście.

 • Kibic_z_Mazowsza początkujący
  @Fan Tkaczenki i Aalto

  Dlatego też powtarzam swój pierwotny apel: nie zmarnujmy kolejnego pokolenia, bo nas na to nie stać. Mam nadzieję, że jacyś decydenci z PZN czytają posty na ski jumping i choć trochę zajmują się ich analizą i trafnością. W końcu żeby dyscyplina nie umarła, potrzebni są jej pasjonaci, a na ski, mam wrażenie, są właśnie najwięksi pasjonaci.

 • Lataj profesor
  @skortom76

  Ale mamut to będzie okazja do szlifowania techniki pod kątem występów w PŚ. Widzieliśmy, jak na początku sezonu latał. Był przecież strasznie pionowy, a najbardziej bolało oglądanie, jak nie przechodzi 2x przez Q w Engelbergu. To nawet poziom PK nie był, a po odpoczynku znaczna poprawa i 2 podia w PK.

 • Lataj profesor

  Kompromitujące dla nas jest oszustwo ze Staszelem, zważywszy, że jako jedyny dostał DSQ. Nie wątpię, że Embacher będzie wymiatał w FC czy PK, ale czas pokaże, czy będzie z niego drugi Kraft (a musi jeszcze udowodnić, że nadaje się do stałego składu na PŚ, a potem musiałby być takim Tschofenigiem, aby zapowiadał się na wielkiego). Medale Polaków medalami, ale o ich przyszłość musimy zadbać. Właśnie Szozda mógł skakać w PK zamiast wielkiego Huli, którego maksimum to 2. dziesiątka. Tym razem jednak Simon ze Steinbergerów lepszy od brata. Bardzo pozytywnie się wyróżniają także Kesseli czy Skarka. Gdyby to były czasy Małyszomanii i j...nia Schmitta czy Hannawalda, a w PŚ równie dobrze sobie radził Vernier, mógłbym sobie wyobrazić imitację odgłosów małp jak na Euro na Puskas Arenie. Widać również jakiś postęp Froeyera, jaki poczynił z Norwegami. Tym razem blisko finału, a w domowych zawodach FC był przedostatni i ostatni.

 • borek99 doświadczony
  @kibicsportu

  Za dwa lata ta impreza jest w Gruzji, więc żadnego skakania nie będzie...

 • Ten_z_Pomorza początkujący

  Niewiarygodny sukces. Dałbym trzy wykrzykniki.

 • KapitanGrawitacja początkujący

  Wygląda na to że Wąsek zostaje na treningach w Polsce i nie jedzie do Bad Mitterndorf. Imo dobra decyzja, potrzebujemy takiego Pawła jak z początku sezonu do drużyny na MŚ. Na loty pewnie pojedzie Pilch iii.. no właśnie, chyba nie ma sensu znowu nie wykorzystywać limitu więc jako szósty Stękała/Wolny. Bardziej bym sie skłaniał ku Andrzejowi, sam nie wiem dlaczego, chyba tylko z sentymentu do sezonu 20/21..

 • Janusz11 początkujący
  @skortom76

  Czy ci się to podoba, czy nie, na konkursy PŚ należy powoływać skoczków w najlepszej formie. A na PK Pilch udowodnił, że obecnie skacze lepiej od Wolnego, zdecydowanie wygrywając z nim w ostatnich 4 konkursach. Jak Kuba odzyska formę, będzie najlepszym Polakiem weekendu w kontynentalu, to na PŚ pojedzie.

  Domaganie się powołania dla Wolnego zamiast Pilcha po takim weekendzie to czysty żart, to byłoby skrajnie niesprawiedliwe, demoralizujące i demotywujące.

  Na dowolność w wyborze zawodnika na PŚ można sobie pozwolić, gdy kilku skoczków prezentuje w zawodach niższej rangi podobną dyspozycję, przy czym ja i tak uważam, że w takim przypadku należy powoływać młodszego - gdyby w PK w Austrii Tomasz i Jakub mieli te same noty w obu konkursach, postawiłbym na Pilcha.

  Zdolności lotnicze Wolnego też nie są żadnym argumentem, bo zawsze, gdy osiągał na lotach dobre rezultaty, był w formie pozwalającej chociaż na ciułanie punktów na dużych skoczniach w PŚ, a teraz to go nie dotyczy.

  Zauważyłem, że tak jak Stefan Hula przez wiele lat był pupilem trenerów polskich kadr, tak Jakub Wolny stał się pupilem forumowiczów na skijumping. Do Kuby podchodzi się z większą sympatią niż do polskich skoczków w podobnym do niego wieku z podobnymi lub tylko trochę gorszymi rezultatami w historii i obecnie skaczącymi równie słabo, a to skoczek w wieku Stękały, zaledwie rok młodszy od Zniszczoła i Murańki, a nie żaden junior. Ja go nie skreślam, jak będzie w formie, to powinien startować w zawodach, ale priorytetem powinni być młodsi.

 • skortom76 doświadczony
  @pokowski

  Dobrze powiedziane, poskacze na mamucie, bo o lotach to może zapomniec...

 • pokowski bywalec
  @skortom76

  Nawet jeśli to co w tym złego? Chłop niech sobie poskacze na mamucie i będzie to jakiekolwiek doświadczenie na przyszłość dla niego. Idąc logiką "niech nie jedzie, przez kwalifikacje nie przejdzie" to powinno jechać 4 skoczków przy braku Wąska.

 • skortom76 doświadczony
  @pokowski

  Ok, masz rację, niech zaliczy kolejne 2 razy braku kwalifikacji, może co niektórzy przejrzą na oczy, że Pilch to się nadaje do skakania do bociana po piwo. W końcu Muminow znajdzie rywala na swoim poziomie.

 • pokowski bywalec
  @skortom76

  Nie, ale jest najlepszy z bagna Maciusiaka. Nie wyobrażam sobie, że w sytuacji gdzie nie jedzie Wąsek i Habdas (każdy z innych powodów) i mamy 2 miejsca na których nie ma Pilcha, który w każdym skoku jest lepszy od reszty wesołej tik tokowej ekipy z Maćkiem Kotem na czele.

 • skortom76 doświadczony
  @pokowski

  A wg Ciebie Pilch zasługuje? Co 3 konkurs w PŚ przepada w kwalifikacjach ten polski Muminow. też jestem ciekaw co zrobi.

 • Oczy Aignera profesor
  @dejw

  Być może Junshiro po prostu chce spędzić trochę czasu z dzieckiem.

 • skortom76 doświadczony
  @Arturion

  Może i nie ale miejsce bedzie miał wyższe.

 • pokowski bywalec

  Ciekawe co zrobi Thurn przed Kulm. Z jednej strony powinien wykorzystać limit skoro nie ma kontynetala w tym czasie, a z drugiej jak Wąsek nie jedzie to kto poza 4 z Sapporo i Pilchem ma być jako ten 6? Sportowo nie zasługuje na to absolutnie nikt z zaplecza, a argumenty typu "Stękała i Wolny to lotnicy" są absurdalne przy ich obecnej dyspozycji sportowej.

 • Arturion profesor
  @skortom76

  Może tak być, ale Huli też by nie było.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl