Strona główna • Mistrzostwa Świata

MŚ w Planicy: Złoto dla Zajca, Kubacki z brązowym medalem!

Dawid Kubacki z brązowym medalem mistrzostw świata na dużej skoczni (HS138) w Planicy! Reprezentant Polski w konkursie na Bloudkovej Velikance oddał skoki na odległość 129 m oraz 135 m. Złoto wywalczył Słoweniec Timi Zajc (137,5 m i 137 m), a srebro Japończyk Ryoyu Kobayashi (135 m i 129,5 m). Tuż za podium konkurs zakończył Kamil Stoch, a dziewiąty był Piotr Żyła. W finale wystąpił również dwudziesty trzeci Aleksander Zniszczoł.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Ryoyu Kobayashi. Japończyk poszybował na 135 metr i wyprzedzał o 0,7 punktu Timiego Zajca (137,5 m) oraz o 3 punkty Halvora Egnera Graneruda (131 m). Czwarte miejsce, ze stratą 5,9 pkt. do lidera oraz 2,9 pkt. do podium, zajmował Dawid Kubacki (129 m). Piąty był Karl Geiger (137,5 m), a szósty - Kamil Stoch (131,5 m).

Na kolejnych pozycjach uplasowali się Markus Eisenbichler (131 m) i Daniel Tschofenig (134 m). Dziewiąty był Piotr Żyła (128,5 m), a dziesiąty Jan Hoerl (130 m).

Awans do drugiej serii wywalczył również dwudziesty drugi na półmetku Aleksander Zniszczoł (124,5 m).

Pierwszą serię rozegrano z 11. i 10. belki startowej. Timi Zajc startował z 10. platformy na życzenie trenera. Rundę przeprowadzono w zmiennych warunkach wietrznych.

W finale po złoto poszybował Timi Zajc. Słoweniec wylądował na 137 metrze i wywalczył tytuł mistrza świata na dużej skoczni, pokonując o 8,7 punktu Ryoyu Kobayashiego (129,5 m). Brązowy medal zdobył Dawid Kubacki, któy w drugiej próbie poszybował na 135 metr. Reprezentant Polski wyprzedził o 4,1 punktu kolegę z kadry, czwartego Kamila Stocha (134,5 m). Piąte miejsce zajął Markus Eisenbichler (136 m), a szóste - obrońca tytułu, Stefan Kraft (136 m).

Lider Pucharu Świata, Halvor Egner Granerud (130 m) nie utrzymał pozycji medalowej i spadł na siódmą pozycję, tuż przed Karlem Geigerem (133,5 m). Na dziewiątym miejscu zawody ukończył Piotr Żyła (133,5 m), a czołową dziesiątkę zamknął Johann Andre Forfang (133,5 m).

Aleksander Zniszzoł w drugiej serii wylądował na 127 metrze i zajął dwudziestą trzecią pozycję.

Rundę finałową przeprowadzono w całości z 11. platformy.

Dzisiejszy sukces Dawida Kubackiego to 34. polski medal na Mistrzostwach Świata w narciarstwie klasycznym, a dwudziesty pierwszy wywalczony w skokach narciarskich.

Dla Dawida Kubackiego to piąty medal mistrzostw świata. Wcześniej miał złota w drużynie w Lahti (2017) i indywidualne w Seefeld (2019) oraz trzy brązowe krążki zespołowe z Val di Fiemme (2013) i Oberstdorfu (2021).

W sobotę ostatnia konkurencja w skokach narciarskich na tegorocznych mistrzostwach świata w Planicy - zawody drużynowe na dużej skoczni. Polacy wystąpią w kolejności: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Aleksander Zniszczoł i Dawid Kubacki. Początek o 16:30, zaś godzinę wcześniej odbędzie się seria próbna.